Avustralya Göçmenlik

Avustralya Göçmenlik Şartları

Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan sonra dünyada üçüncü göç noktası olarak biliniyor. Mali refah, yüksek yaşam kalitesi, üstün eğitim standartları ve iş güvenliği, özellikle İran’daki insanları Avustralya’ya göç etmeye teşvik eden kriterler arasında yer alıyor. Bu ülkeye göç etmenin eğitim, çalışma, yatırım, evlilik, doğum ve iltica dahil olmak üzere çeşitli yolları vardır ve bunların arasında Avustralya’ya göç etmenin en kolay yolu eğitim amaçlı göçmenliktir. Avustralya Vize Türleri ve süreç hakkında daha fazla bilgi için bu resmi bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Vize Türleri: Avustralya’da çalışabilmeniz veya okuyabilmeniz için önce geçerli bir vizeye ihtiyacınız olacaktır. Seyahat amacınıza göre farklı vize türleri mevcuttur.

Avustralya global yetenek (Global Talent) vizesi uygun bir alanda uluslararası kabul görmüş istisnai ve olağanüstü başarı gösteren kişiler için verilir. Bu vize kalıcı bir vizedir ve belirli bir süre Avustralya’da yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Global yetenek vizesi sahipleri akrabalarının Avustralya’ya gelmesi için sponsor olabilirler.

Avustralya tarafından bildirilen nitelikli meslek gruplarından birinde çalışan ve söz konusu alanda belirli süre tecrübeli olan yabancı ülke vatandaşları Avustralya’da yaşayan bir işveren tarafından iş teklifi aldığı durumda bu ülkede kalıcı olarak oturma ve çalışma iznine sahip olabilir. Belirli bir süre Avustralya’da yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Bu meslek grubu çalışanları gerektiği durumda mesleki değerlendirme uygulamaları ile bilgi ve becerilerini kanıtlamak durumunda kalabilir.

Yeterli sermayeniz olduğu durumda Avustralya’da kendi işinizi kurmak için vize alabilirsiniz. Kurmak istediğiniz işte başarılı olduğunuzu kanıtlamanız ve diğer bazı gereklilikleri karşılamanız gerekmektedir.

Avustralya’da eğitim almak isteyen yabancı ülke vatandaşları öğrenci vizesi almak zorundadır. Öğrenci vizesi alabilmek için bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmaları gerekir. Bu vize ile eşiniz ve 18 yaş altı çocuklarınız da sizinle Avustralya’ya gelebilir.

Avustralya’da çalışma ve oturma izni alabilmek için belirli kriterler vardır. Bu kriterler bir puanlama sistemi ile ölçülür. Yeterli puanı alan kişiler gerekli başvuruları yapabilirler.

İş Olanakları: Avustralya, sağlık, bilişim, mühendislik ve ticaret gibi çeşitli alanlarda vasıflı çalışanlara yönelik yüksek bir talebe sahiptir. İş fırsatlarını çevrimiçi olarak veya işe alım ajansları aracılığıyla arayabilirsiniz.

Eğitim: Avustralya, çok çeşitli kurslar ve nitelikler sunan dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkede eğitim ücretlidir.

Öğrenci vizesi ile Avustalya’da eğitim alan öğrenciler sınırsız süreli olarak herhangi bir sektörde çalışabilirler.

Yaşam Maliyeti: Avustralya, yüksek yaşam maliyeti ile bilinir, bu nedenle taşınmanızı planlarken bunu dikkate almak önemlidir.

Dil Gereksinimleri: İngilizce Avustralya’daki birincil dil olduğundan, İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Bunun IELTS veya TOEFL dil sınav puanınızı kullanabilirsiniz.

Avustralya Eğitim

Avustralya, eğitim almak ve yaşamak için en popüler ülkelerden biridir. Yüksek eğitim kalitesine sunan üniversitelerin varlığı, uygun hava koşulları, çeşitli meslek grupları için uygun istihdam koşulları ve mezuniyet sonrası sunulan ikamet koşulları Avustralya’nın uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilme nedenlerinden bazılarıdır.

Avustralya Okullarında Okumak
Avustralya okulları, birçok ülkede olduğu gibi devlet veya özel kurumlardan oluşur. Eğitim üç düzeydedir: ilkokul, ortaokul ve lise. 10. sınıfa kadar eğitim zorunludur ve 12. yılın sonunda diploma verilmektedir. TES yeterliliğine dayalı diploma sahipleri Avustralya’da 39 üniversiteye kayıt yaptırabilirler.

Avustralya Üniversitelerinde Eğitim
Genel olarak Avustralya üniversiteleri kalite açısından Avrupa ve Amerika üniversiteleri ile eşittir. Uluslararası sıralamalara göre, bir dizi Avustralya üniversitesi dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında ve yaklaşık 30 üniversitesi dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alıyor. Beyaz Gelecek Danışmanlık olarak Avustralya’da lisans eğitiminiz için bütün süreçlerde size rehberlik ediyoruz.

Avustralya göçmenlik

Avustralya’da yüksek lisans

Avustralya’da yüksek lisans derecesi eğitim ve araştırma odaklı olmak üzere iki farklı şekilde sunulur. Eğitim odaklı yüksek lisans ile bir araştırma projesi yürütmenin yanı sıra eğitim birimlerini geçmeyi içeren bir ila üç yıllık bir süreçtir ve birçok uluslararası öğrenci tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Araştırma odaklı formatta ise öğrenciler yalnızca bir araştırma tezini tamamlamaya odaklanacaklardır.

Avustralya’da Uzmanlaşmış Doktora (Ph.D)

Avustralya’da doktora eğitimi esas olarak araştırma odaklıdır ve değerli bir araştırma çalışması yapılarak tamamlanır. Bu aşamada burs ve hibe almak nispeten daha kolaydır. Doktora eğitimi almak için bazı dil yeterliliği, mezuniyet gibi bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Beyaz Gelecek Danışmalık olarak tüm aşamalarda sizlere yardımcı oluyoruz.

Avustralya’daki en iyi üniversiteler

Avustralya’daki öğrencilerin ortalama yaşam giderleri

Avustralya’daki uluslararası öğrencilerin konaklama, yemek ve sosyal aktiviteler de dahil olmak üzere tüm yaşam masraflarını karşılamak için ayda 1.500 ila 2.500 Avustralya dolarına ihtiyacı vardır.

Uluslararası öğrenciler için eğitim

  • Yıllık 20.000 AU$ – 45.000 AU$ lisans eğitimi
  • Yıllık 25.000 AU$ – 50.000 AU$ Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi

Çoğu üniversite, kampüs içi konaklama için az sayıda öğrenci yurdu sağlar. Bu nedenle, birçok uluslararası öğrenci özel mülk kiralamayı veya yerel bir aile ile yaşamayı (aile yanında) tercih etmektedir.

Eğitim sonrası ikamet alma imkanı

Avustralya’da eğitim almanın en önemli avantajı daimi ikamet alma imkanıdır. Uluslararası öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra çalışma vizesine başvurmak için en fazla altı ayları vardır ve 485 vizesi olarak bilinen bu vizeyi alarak Avustralya’da kalabilir ve çalışabilirler.

Daha fazla bilgi için Beyaz Gelecek Danışmanlık ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

—> Avustralya okulları, birçok ülkede olduğu gibi devlet veya özel kurumlardan oluşur. Eğitim üç düzeydedir: ilkokul, ortaokul ve lise. 10. sınıfa kadar eğitim zorunludur ve 12. yılın sonunda diploma verilmektedir. TES yeterliliğine dayalı diploma sahipleri Avustralya’da 39 üniversiteye kayıt yaptırabilirler.

Avustralya Nitelikli Çalışan Vizesi

Avustralya nitelikli çalışan vizesi, becerili kişilerin Avustralya’da kalıcı oturma izni alabileceği programlardan biridir. Avustralya’da inşaat, sağlık, programlama, yazılım ve mühendislik gibi nitelikli işgücü gerektiren birçok endüstri alanı vardır. Her yıl Avustralya hükümeti, Avustralya’da hükümet ve çeşitli kurumlar tarafından ihtiyaç duyulan meslek gruplarının bir listesini belirler. Gereken koşulları sağlayan kişiler bu vizeyi almak için başvuru kuyruğuna girebilirler. Söz konusu programa başvuru yapabilmek için programdaki puanınızın en az 60 puan olması önemlidir. Puanlamada etkili olan faktörler yaş, eğitim, İngilizce dil seviyesi, deneyim ve beceriler ve uyum yeteneğidir. 50 yaşın altında olmak ve 4 dil becerisinin tamamında (okuma, yazma, dinleme, konuşma) en az 6 IELTS puanı almak bu puanlama sisteminin temel gereksinimlerinden biridir. Danışmanlarımız puanınızı doğru bir şekilde hesaplamanıza yardımcı olacak ve puanınızı yükseltmeyle ilgili diğer ayrıntıları sizlere aktaracaktır.

Avustralya’da birinci derece akrabaya sahip olmak: 15 puan

Avustralya subclass 189 vizesi kalıcı bir vize türüdür, vize sahibinin aşağıdakileri yapmasına izin verir:

  • Avustralya’da kalıcı olarak ikamet etmek.
  • Avustralya’da eğitim almak
  • Sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmak
  • Avustralya’nın daimi ikamet izni almak için bir arkadaşınıza sponsor olabilmek
  • Avustralya vatandaşlığına hak kazanmak

Avustralya subclass 190: Devlet onaylı vize

Bu vize türü bildirilen yetenekli çalışanların Avustralya’da kalıcı olarak yaşamasına ve çalışmasına izin verir. Koşulları sağlayan akrabalrınıza sponsor olabilirsiniz. Uygun bir aday iseniz vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz.

Avustralya subclass 489: Bölgesel Yetenekli Çalışan Vizesi

Bu vize, başvuru sahibinin Avustralya’nın seyrek nüfuslu bölgelerinde 4 yıla kadar kalmasına ve çalışmasına izin verir. Ayrıca, ülkenin “seyrek nüfüllu” bölgesinde, 2 yıllık ikamet etitchen sonra (12 ay tam gün çalışmış olmaları şartıyla) daimi ikamet izni başvurusunda bulunabilirler. Vize süresi boyunca Avustralya’ya sınırsız bir şekilde giriş çkış yapmaya izin verir.