australia-1.pngAvustralya'da Kalıcı İkamet

Avustralya, dünyanın dört bir yanından göçmenlerin en önemli hedeflerinden biri haline gelmiş ve bu durum ülkenin yüksek nüfus çeşitliliği ve göçmenlerin topluma kolayca entegrasyonuyla sonuçlanmıştır. Güçlü bir ekonomiye ve eşsiz bir eğitim sistemine sahip olan bu ülke, kendileri ve aileleri için daha parlak bir gelecek kurmak isteyenler için olağanüstü fırsatlar sunmaktadır.

Avustralya şu anda, sizin gibi birçok kişinin uyum sağlayabileceği farklı göç yolları sunmaktadır. Bu ülkeye göç etme yolları hakkında bilgi almak için White Future danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu makalede okuduklarınız:

Avustralya’da Kalıcı İkamet Almak İçin İş Göçü

Bahsedildiği gibi, Avustralya’nın vize çeşitliliği çok yüksektir ve ülkeye göç etmek için farklı yollar vardır. Bazı yollar başlangıçta geçici ikamet sağlarken, bazıları giriş anında kalıcı ikamet imkanı sunar.

Önemli Not: Genellikle geçici ikametle başlayan göç yolları, birkaç yıl sonra kalıcı ikamete dönüşebilir. Ancak bu makalenin odaklandığı nokta, kalıcı ikamete yol açan göç yöntemleridir.

Avustralya’ya göç yollarının tamamını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz

186 ve 187 iş vizesi ile Avustralya’da kalıcı ikamet almak: Bu iki vize de Avustralya iş vizelerinin bir parçasıdır ve kalıcı ikamet almanıza olanak tanır. Her iki vize de bir iş teklifi almayı gerektirir ve en önemli nokta, bu iş tekliflerinin doğrudan Avustralya hükümeti, onaylanmış doğrudan iş kurumları veya ana Avustralya eyaletlerinden biri aracılığıyla olması gerektiğidir.

189 ve 190 beceri göçmeni vizeleri ile Avustralya’da kalıcı ikamet almak: Avustralya, çok uzman iş gücü çekmek için bir puanlama sistemi olan SkillWorker’dan faydalanmaktadır. Bu sistemde, başvuru sahipleri yeteneklerine dayalı olarak puan alırlar ve puanları önemli bir sayıya ulaşırsa (en az 65 üzerinden 100), SkillWorker sistemine başvurarak değerlendirilebilir ve onaylanırsa, iş teklifi olmadan ve kalıcı ikamet alarak Avustralya’ya girebilirler. 190 ve 189 vizeleri, belirtilen koşullara sahip kişilere verilen ve kalıcı ve şartsız ikamet imkanı sağlayan vizelerdir.

189 ve 190 vizeleri arasındaki fark: 189 vizelerinde kişinin belirli bir bölgeyi seçmesi zorunlu değildir ve Avustralya’nın herhangi bir yerinde yaşayabilir. Ancak 190 vizelerinde, kişi belirli bir eyalet tarafından onaylanmıştır ve en az iki yıl boyunca o eyalette kalması gerekmektedir.

188-E ve 888-E yatırımcı vizeleri ile Avustralya’da kalıcı ikamet almak:

Bahsedildiği gibi, Avustralya’ya göç yolları çok çeşitlidir ve birçok yol başlangıçta geçici ikametle başlar. Bunlar arasında:

  • Avustralya’da yeni bir işletme açan veya yenilikçi bir işe başlayanlar. Bu kişiler, işletmelerini dört yıl boyunca canlı ve karlı tutarlarsa, geçici vizeyi kalıcı ikamet vizelerinden biri olan 188-E’ye dönüştürebilirler.

  • Avustralya’ya bir startup fikriyle girenler, girişte dört yıllık geçici ikamet alırlar. Bu geçici ikamet, başarılı bir startup’ın ardından, 888-E kalıcı ikamet vizesine dönüştürülebilir.

Önemli Not: Kalıcı ikamet vizesi başvuru sahibi, başvurudan iki yıl öncesinden itibaren en az bir yılını Avustralya’da geçirmiş olmalıdır.

132 yatırımcı vizeleri ile Avustralya’da kalıcı ikamet almak

Bu vize, yüksek maliyetli bir mülkiyeti olan ve Avustralya’ya girişten sonra en az 1.5 milyon dolar yatırım yapmayı taahhüt eden kişilere özeldir. Bu kişiler, başlangıçtan itibaren kalıcı ikametlerini alabilir ve Avustralya’nın istedikleri herhangi bir yerinde yaşayabilirler.

Avustralya’da Eğitim Yoluyla Kalıcı İkamet Almak

Herkes Avustralya’da eğitim almaya başvurabilir ancak bu, otomatik olarak kalıcı ikamete yol açmaz. Avustralya’da mezun olanlar, iki yıl boyunca bu ülkede kalarak ve yeterli uzmanlığa sahip olmaları durumunda, iş teklifi alarak veya SkillWorker vize sisteminden geçerek kalıcı ikamet vizesi alabilirler ve geçici ikamet durumlarını kalıcı hale getirebilirler.

Avustralya’nın Geri Dönüş Vizesi (RRV)

Farklı ülkelerin kalıcı ikametlerini iptal eden bir yol, uzun bir süre (iki yıldan fazla) bu ülkenin topraklarında bulunmamaktır. Ancak Avustralya’nın olumlu yanı, kalıcı ikametinizin bu ülkenin topraklarından ayrılmadığınız sürece geçersiz hale gelmemesidir. Avustralya’dan ayrılabilir ve istediğiniz zaman bu ülkeye geri dönebilmeniz için 5 yıllık bir RRV alabilirsiniz. Ayrıca belirtmek gerekir ki, eğer 5 yıl sonra hala Avustralya’ya dönmeyi düşünmüyorsanız, bu vizeyi çevrimiçi olarak yenileyebilir ve böylelikle kalıcı ikametiniz hiçbir zaman geçersiz hale gelmez.