Danimarka Göçmenlik

Danimarka Göçmenlik Şartları

Danimarka’ya göç etmek ve bu ülkede ikamet etmek 7 ana yöntemle yapılır: çalışma, eğitim, yatırım, evlilik, doğum, başarılı insanlar ve iltica. Genel olarak, eğitim yoluyla Danimarka’da kalmak, göçmenlik için en iyi ve en az riskli yöntem olarak kabul edilebilir. Bu ülkede farklı seviyelerdeki uluslararası öğrencilere pek çok eğitim fırsatı sağlandığı için ve Danimarka’daki işsizlik oranının düşük olması nedeniyle kişi öğrenim vizesini hemen çalışma vizesine dönüştürebilir. Bununla birlikte, Danimarka’da yatırım ve şirket kaydı yoluyla göç, Avrupa ülkelerinde en karlı yatırım türlerinden biri olarak da biliniyor. Danimarka yatırım programı doğrudan vatandaşlık almayı sağlamaz ve Danimarka’da kalıcı olarak ikamet etmek ve vatandaşlık elde etmek için kişinin bu ülkede 9 yıl kaldıktan ve vergi ödedikten sonra pasaport alması gerekir. Danimarka vizesi alma hakkında daha fazla bilgi almak için bu ülkenin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Orijinal adı Danimarka Krallığı olan Danimarka, kuzey Avrupa ve güney İskandinavya’da bir ülkedir. Bu ülkenin sadece güneyde Almanya ile kara sınırı vardır ve geri kalan yönlerde denizlerle çevrilidir. Danimarka doğudan Baltık Denizi’ne, batıdan Kuzey Denizi’ne açılır ve kuzeyden Norveç ve İsveç ile su sınırına sahiptir.

Yaşamak, çalışmak ve eğitim almak için sunduğu ideal koşullar Danimarka’ya göç ateşinin ana sebeplerindendir.

Danimarka, yüksek yaşam standardı, mükemmel iş-yaşam dengesi ve birinci sınıf eğitim sistemi nedeniyle yabancı çalışanlar ve öğrenciler için popüler bir lokasyondur. Bir yabancı olarak Danimarka’da çalışmayı veya eğitim almayı düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar vardır.

Danimarka’ya göç etmenin yolları:

Danimarka’ya göç etmenin farklı yolları vardır. Danimarka hükümeti genellikle yabancıların girişi için kısa süreli vizeler ve çeşitli eğitim, çalışma vb. amaçlarla Danimarka’da kalmaları için çeşitli vizeler verir.

Eğitim yoluyla göçmenlik

Danimarka’da eğitim almak öğrenciler için cazip bir seçenektir. Danimarka’da farklı alanlarda yabancı öğrenci kabul eden birçok üniversite ve kolej bulunmaktadır. Kopenhag Üniversitesi, Aarhus Üniversitesi, Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) ve Aalborg Üniversitesi her yıl çok sayıda yabancı öğrenci kabul eden en ünlü Danimarka üniversiteleri arasındadır.

Danimarka’da eğitim almak için öğrenci vizesi almanız gerekir. Danimarka’da eğitim aldığınız süre boyunca sahip olduğunuz öğrenci vizesi ile haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı çalışmanıza izin verilir. Danimarka’daki eğitiminizi tamamladıktan sonra 6 ay boyunca iş arayabilirsiniz.  

Vize türleri: Bir AB/AEA ülkesi vatandaşı değilseniz, Danimarka’da çalışmak için çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına (SIRI) çalışma izni için başvurabilirsiniz. Danimarka’da SIRI sertifikalı bir işverenden iş teklifi aldığınız ve belirli nitelikleri karşıladığınız durumda 4 yıla kadar çalışma vizesi alabilir ve sonrasında vizenizi uzatabilirsiniz.

Danimarka’da yüksek eğitimli veya nitelikli çalışan olarak kalifiye çalışan eksikliği çeken meslek gruplarından birinde iş teklifi aldıysanız ve gereken nitelikleri karşılıyorsanız çalışma izni başvurusu yapabilirsiniz. www.nyidanmark.dk/en-GB/You-want-to-apply/Work/The-Positive-Lists sitesinden mesleğinizin bu listede yer alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.

Danimarka’da en az lisans seviyesindeki eğitiminizi tamamladıktan sonra gereken maddi yeterliliğe sahip olduğunuz durumda iş aramak veya kendi işinizi kurmak için Danimarka’da belli bir süre kalabilirsiniz. İşinizi bulduktan sonra oturma izninizi uzatabilirsiniz.

Girişimci olarak Danimarka’da yenilikçi bir iş kurabilirsiniz. İş fikrinizin Danimarka Business Authority’nin uzmanları tarafından kabul görmesi gerekmektedir. Yeterli sermayeniz olmalı ve kuracağınız işte aktif bir role sahip olmalısınız.

Danimarka’da eğitim almak isteyen yabancı ülke vatandaşları öğrenci vizesi almak zorundadır. Öğrenci vizesi almak için Danimarka tarafından akredite edilmiş eğitim kurumlarından birinde bir eğitim programına kabul edilmeniz gerekmektedir. Eğitim programının sunulduğu dili konuşabilmeli ve anlayabilmelisiniz. Danca, İsveççe, Norveççe, İngilizce veya Almanca dillerinden en az birini anlayabilmelisiniz. Ayrıca eğitim süresince masraflarınızı karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olmalısınız.

Danimarka’da en az lisans seviyesindeki eğitiminizi tamamladıktan sonra gereken maddi yeterliliğe sahip olduğunuz durumda iş aramak veya kendi işinizi kurmak için Danimarka’da belli bir süre kalabilir, iş bulduktan sonra oturma izninizi uzatabilirsiniz.

Danimarka göçmenlik şartları

İş yoluyla göçmenlik

Danimarka’ya göç etmenin yollarından biri iş göçmenliğidir. Uzun yıllardır Danimarka, ekonomik yolsuzluğun en düşük olduğu ülkelerden biri konumundadır.

Danimarka’da yaşam memnuniyeti, gelir ve iş-yaşam dengesi endeksi diğer ülkelere göre en yüksektir. Danimarka’daki işsizlik oranı da oldukça düşüktür, bu durum ülkedeki çalışma hayatı kalitesinin de yüksek olduğunu göstermektedir.

Danimarka’nın ekonomik büyümesi nedeniyle, Danimarka’nın önümüzdeki yıllarda ciddi bir işgücü açığı ile karşı karşıya kalacağı tahmin edilmektedir. Danimarka’nın ekonomik kalkınma planlarına göre, ekonomik büyümeyi sürdürmek için ülkenin iş sektörünün 2025 yılına kadar en az 150.000 yeni ve vasıflı işçiye ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor.

Danimarka hükümeti, artan iş gücü ihtiyacını karşılamak için Avrupa ve diğer ülkelerden gelen göçmenleri hedeflemektedir. Bu durum Danimarka’da çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşları için iyi bir fırsat sunmaktadır.

Danimarka’da çalışmak için çeşitli vize türleri bulunmaktadır. Bu vizelerden bazıları iş teklifiniz varsa verilirken, bazılarını iş teklifi olmadan da alabilirsiniz.

2021’de Danimarka’da ihtiyaç duyulan en önemli işlerden biri sağlık alanındaki mesleklerdir. Bu alanda doktorlar, hemşireler ve diş hekimlerinin Danimarka’ya göç etme ve bu ülkede çalışma şansı daha yüksektir.

Yatırım yoluyla göçmenlik: Danimarka’ya göç etmenin bir başka yolu da yatırımdır. Mülk satın alarak, tahvil satın alarak, iş kurarak ve şirket kaydı yaparak Danimarka’ya yatırım yapabilir ve bu ülkede oturma izni alabilirsiniz. Ekonomi piyasasının istikrarı bu ülkeyi yatırım için en iyi ülkelerden biri haline getirmiştir.

Danimarka’da yatırım yapmak için en uygun sektörler temiz enerji, teknoloji, ilaç, gıda endüstrisi, denizcilik endüstrisi ve endüstriyel inovasyon sektörleridir.

“Danimarka Start-up ​​Vizesi” kendi işini kurmak isteyen veya iyi iş fikirleri olan kişiler için uygun bir vize türüdür. Bu vize bir iş planı için 3 kişiye verilir. Bu vize ile oturma ve çalışma iznine başvurmanız için iş fikrinizin bu ülkenin hükümeti tarafından onaylanmalıdır. Bununla birlikte işinizi kurabilmek için yeterli sermayeye sahip olmalısınız.

Dil: Danca Danimarka’nın resmi dilidir, ancak çoğu Danimarkalı İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşur, bu nedenle İngilizce sizin için yeterli olabilir. Ancak Danca öğrenmek, Danimarka toplumuna entegre olmanıza yardımcı olacak ve yerel halkla iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca belli bir süre konaklama ve diğer koşulları sağladığınız durumda Danimarka vatandaşı olma hakkı elde edebilmek için Danca dil becerilerinizin yeterli seviyede olması gerekmektedir. 

Danimarka’da eğitim alan üniversite öğrencileri eğitim dönemi boyunca haftada 20 saate kadar ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışabilirler.

Yaşam Maliyeti: Danimarka, özellikle Kopenhag ve Aarhus gibi şehirlerde yüksek yaşam maliyetine sahip olmasıyla bilinir. Buna göre bütçe yapmanız ve barınma, yemek, ulaşım ve sağlık sigortası gibi masrafları hesaba katmanız gerekecek.

Kültür: Danimarka kültürü eşitlik, sosyal refah ve iş-yaşam dengesine verdiği önemle bilinir. Danimarkalılar ekip çalışmasına, dürüstlüğe ve açıklığa değer verirler ve iş dışında aile ve arkadaşlarla vakit geçirmeye önem verirler.

Eğitim, iş, iltica, yatırım vb. her bir göçmenlik türünün kendine has koşulları vardır. Süreç boyunca sizlere yardımcı olmak ve en iyi şekilde sizleri yönlendirmek için her zaman yanınızdayız.