netherlands.pngHollanda'ya Yatırım Yoluyla Göç 

Hollanda, refah seviyesi yüksek bir yerde huzurlu bir yaşam arayanlar için cazip bir destinasyondur. Ülkenin insanlarının nazik ve dostça doğası, ülkeye yatırım yaparak yeni bir yaşam kurmak isteyen göçmenler için kolay koşullar oluşturur. Bu makalede okuduğumuz şeyler

Bu makalede okuduklarınız:

Hollanda’da Neden Yatırım Yapılmalı

 • Konum Hollanda, konum açısından tam olarak Avrupa’nın ortasında bulunur ve tüm Avrupa’ya seyahat edebileceğiniz bir geçit olarak tanımlanır. Kesinlikle dünya pazarlarına erişim, bu ülkeye yatırım yapmanın önemli bir nedenidir.

 • Vergi Çoğu Avrupa ülkesinin yüksek vergi oranları olduğu doğrudur, ancak bu ülkede startup şirketler için vergi indirimleri bulunmaktadır.

 • Ekonomik antlaşmalar Hollanda, dünyada 80’den fazla ülke ile ekonomik bir anlaşma imzalamış olup, bu anlaşmalara göre bu ülkede faaliyet gösteren şirketler gelir ve sermaye üzerinden çifte vergilendirmeden muaf tutulmaktadır.

 • Sağlam yönetim sistemi Yasaların iyi uygulandığı ve her şeyin yerli yerinde olduğu bir yerde çalışmak ve yatırım yapmak, sadece bir girişimcinin anlayabileceği bir zevktir.

 • Ekonomik özgürlük Ekonomik özgürlük, istenen üretim, arz ve diğerleri ile değişim yöntemini seçmek demektir, bu da ülkelerin büyüme açısından en önemli göstergelerinden biridir. 2022’de Hollanda, dünyada ekonomik özgürlükte dokuzuncu sırayı almıştır.

 • Hükümet desteği: Hollanda, startup işletmelere destek ve yardım etmek için farklı planlar ve programlar tasarlamıştır. Örneğin, yenilik kredilerinin ödenmesi, girişimcilerin krediler almak için hükümet garantisi, gerekli başlangıç sermayesinin sağlanmasına yardım gibi. Bu ülkedeki yatırım yöntemleri çeşitlidir ve her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Herhangi bir adım atmadan önce White Future danışmanları ile iletişime geçmenizi öneririz. Hollanda’da Yatırım Yöntemlerinin Türleri: Hollanda gibi gelişmiş bir ülkede yatırım yapmanın farklı yolları vardır. Anlaşılması kolay olması için bunları iki ana kategoriye ayırdık:

 İkamet elde etme yolları

 • Girişimcilik ve startup aracılığıyla yatırım yapma
 • Hazır bir işletme satın alarak yatırım yapma
 • Yatırım fonları ve borsa aracılığıyla yatırım yapma İkamet sağlamayan uygulamalar:
 • Mülk satın alarak yatırım yapma
 • Uluslararası bankalara yatırım yapma

Girişimcilik ve Startup Aracılığıyla Yatırım Yapma

Bir işletmeyi başlatmak için Hollanda, her zaman iyi niyetli girişimcilere kapılarını açmıştır. Bu nedenle, siz de Hollanda’da bir şirket kurmaya ve işletmeye başlamaya niyet ediyorsanız, yeni fikirlere sahip olmanız gerekmekte ve aslında ülkede tekrarlayan ve eski bir fikirle bunu yapamazsınız. Hollanda işletmesi kaydını almak için yeni bir fikre sahip olmalısınız. 

Örnek: Bir araba yıkama kurmak yeni bir fikir değildir ve Hollanda size bunu yapmak için bir şirket kayıt lisansı vermez, ancak daha hızlı bir mekanizma kullanan veya daha az su kullanan veya aracı deterjanla yıkayan bir araba yıkama kurma fikriniz varsa, bu, Hollanda için kârlı bir startup fikridir ve bir şirket kayıt lisansı alabilme olasılığı vardır. Hollanda’ya Girişimcilik ve Startup Yoluyla Göç Şartları:

 • Dil becerileri: Bu şekilde göç etmek için belgeler sunmanıza gerek yoktur.

 • Eğitim seviyesi: Özel bir eğitim niteliği gerekmemektedir. Ancak, sunmakta olduğunuz iş planında tam uzmanlığa sahip olmanız gerekmektedir. Bu, eğer fikriniz depolama işleri alanında bir cihaza ilişkinse, bu alandaki geçmişinizi ve yeteneğinizi gösteren belgeler sunmanız gerektiği anlamına gelir.

 • Başlangıç sermayesi Bu göç yöntemi için başlangıç sermayesi 50.000 ile 100.000 euro arasında olup, kesin miktar iş planını.

 • Yeni fikir Hollanda için karlı bir yeni fikre sahip olmalısınız, özellikle ekonomik sektörde.

 • Fikrinizin onayı Uygulanmadan önce fikriniz Hollanda Girişimcilik Ajansı tarafından incelenmeli ve onaylanmalı, ardından bu ülkenin Ticaret Odası’na kaydedilmelidir.

 • İş planı Fikrinizin tam açıklamasını, uygulama yollarını, planlama hedeflerini, planın finansal tahminini ve planınızla ilgili diğer herhangi bir ayrıntıyı sağlamanız gerekmektedir.

 • Maliyetlerinizi yönetme yeteneği Bu ülkede kalışınız süresince harcamalarınızı yönetebilmeniz gerekmektedir. Hollanda’nın şu anda kabul ettiği finansman miktarı ayda 965 eurodur. Ve son koşul:
 • Bir girişimci yürütücünün varlığı,

Bir rehber olarak Hollanda’da Startup Yöneticisi ve Rehberi: Hollanda’daki tüm startuplar ve yeni işletmelerin bir rehbere sahip olmaları gerekmektedir. Bu kişi, aynı zamanda bu alanda deneyime sahip olan bir iş koçu olup, başlangıcınızdan itibaren sizinle birlikte olmakta ve sadece size yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda iş sürecinizi de denetlemektedir.

Hollanda’da bir girişimcilik koçu kurulum koşulları

 • Bu kişi ailenizin birinci dereceden bir üyesi olmamalıdır.
 • Bu alanda deneyimli olmalı ve daha önce bunu yapmış olmalıdır.
 • Bu kişinin adı ve detayları Hollanda Ticaret Odası’na kaydedilmelidir.
 • Hollanda’daki özel girişimcilik işleri ajansından lisans alınmış olmalıdır.

Coach Startup Holland hangi alanlarda girişimcilere yardımcı olur: Bu kişinin işletmemizi denetlemesi gereken tam olarak hangi alanlarda yardımcı olabilir:

 • Pazarlama: Hollanda pazarına iyi bir bilgi sahibi olması nedeniyle, Coach Startup ürün veya hizmetinizin pazarlamasını daha erken ve daha doğru bir yerden başlatabilir veya bu alanda size danışmanlık yapabilir.

 • Araştırma ve araştırma Yeni bir ülkede bir girişim başlatmak için potansiyel zorlukları ve hataları önlemek için çok fazla araştırma yapmanız gerekir. Koçunuz bu alanda size çok yardımcı olabilir.

 • Yatırım Projenize yatırım yapacak insanlara ihtiyacınız kesinlikle var. Bu kişileri bulmak ve onları ikna etmek, koçunuzun iyi yapabileceği bir şeydir.

Finansman: Bir girişimcilik koçu yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri size daha fazla finansman sağlamaya yardımcı olmaktır. Örneğin, size kredi veya borç şeklinde mali yardım almak için bankalarla veya özel kuruluşlarla konuşabilirler.

Önemli nokta: Hollanda’da girişimcilik koçunun önemi çok büyüktür ve onunla yakın işbirliği yapmanız gerekir çünkü işletmeyi başlattıktan sonra ilk yılın sonunda, vizenizi kendi işinizde çalışma vizesine dönüştürmek için onun onayına ihtiyacınız olacaktır. Başka bir deyişle, Eğer Startup Coach, işletme faaliyetinizi ve büyümenizi onaylamazsa, Hollanda’da yaşayamazsınız.

Hollanda’da bir girişimcilik vizesi ile kalma:

Hollanda’nın girişimcilik vizesi bir yıllık bir vizadır ve bir yılın sonunda, işinizin (Koçun onayına göre) başarılı olduğu ve gelecekte karlı olması bekleniyorsa, üç yıllık bir kendi işinde çalışma vizesine dönüştürülür. Ayrıca, vizenizi beş yıl boyunca ardışık olarak uzatabilirseniz, Hollanda’da kalıcı ikamet izni alabilirsiniz.

Hollanda’da hazır bir iş satın alarak yatırım yapma

Eğer Hollanda’da bir iş kurmak için gerekli saf fikre sahip değilseniz ve hala bu ülkeye göç etmeye ve yatırım yapmaya kararlıysanız, önünüzdeki çözüm bu ülkede hazır bir iş satın almak olacaktır. Hollanda’da satılmak isteyen birçok hazır iş var, ancak istediğiniz işi bulup seçmek kolay bir görev olmayacak. Aşağıdaki önerileri dikkatlice takip etmenizi öneririz:

Hollanda’da işinizi nasıl seçersiniz

İlk adım: Bir iş seçmek için araştırma ve inceleme, açık ve net bir şekilde sermayeyi cebimize koyamayız ve karşımıza çıkan ilk işi satın alamayız! Kesinlikle ilk aşamada geniş bir alan araştırması yapmalı ve Hollanda’daki şirketlerin ve işletmelerin detaylarını öğrenmeliyiz, ardından dikkate almanız gereken şeyleri göreceğiz: İlk adım, işletme türünü seçmektir. İşinizde aktif bir varlık göstermeyi ve iş sürecini yakından takip etmeyi planlıyorsanız, daha fazla deneyiminiz ve elbette ilginizin olduğu işletmeleri seçmenizi öneririz.

Örneğin, elektronik alan sizi daha çok cezbediyor ve bu alanda daha kapsamlı bilgiye sahipsinizdir. Dolayısıyla, bir IT şirketi satın almak, bir restoran satın almaktan daha akıllıcadır.

o Hollanda’nın şehirlerini inceleyerek ve koşullarımıza en uygun şehri bulmamızın bir sonraki adımıdır. o Daha uygun bir konuma sahip bir iş seçmek. Örneğin, bir ticari binanın yanında bulunan bir reklam ajansının, bir okulun yanında bulunan bir reklam ajansından daha fazla referans şansı vardır.

İşletme türünü seçmek de çok önemlidir. Hollanda’da, hisse türüne, hissedarların ve yöneticilerin sorumluluğuna ve birçok diğer ayrıntıya göre farklılık gösteren her türlü şirket vardır. Hangi türde bir şirket satın alacağınız, gelecekteki işinize büyük etkisi olacak önemli bir noktadır.

İkinci adım: Seçilen işletmenin dikkatli bir şekilde izlenmesi Şimdi işletmenizi seçtiğinize göre, bu detayları kontrol etmelisiniz: o Şirketin finansal ve muhasebe kayıtları ve olası yükümlülükleri o Şirket vergi kayıtları o Çalışan kayıtlarını kontrol etme o İşletmenin sermaye miktarını ve karlılığını araştırma o Potansiyel müşterilerin pazar araştırması o Reklam planlarını incelemek ve marka başarısını tahmin etmek 

Üçüncü adım: Müzakereye başlama; Tüm detaylardan memnun olduğunuzda, şirketi satın almak için müzakerelere girebilirsiniz. Bu aşamada, sunulan fiyatı uygun bir şekilde değerlendirebilecek, değerini işle uyumlu bir şekilde ölçebilecek ve tüm detayları konuşabilecek deneyimli bir müzakereci, avukat ve muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır.

Satın alınan işletmede değişiklik yapılabilir mi? Kısa cevap evet. Bu değişikliklerin kapsamı geniştir ve gerekli izinleri alarak iş alanınızı dahi değiştirebilirsiniz.

Bazı değişiklikler zorunludur, örneğin: (hissedar adı ve ana sözleşme değişikliği gibi). 

Geri kalan değişiklikler genellikle bir izne ihtiyaç duymaz ve bunları sadece Hollanda şirket kayıt ofisine bildirmeniz yeterlidir. Yapabileceğiniz bazı değişiklikler:

 • Şirket marka adı
 • Şirketin yöneticileri ve çalışanları
 • Şirket adresi
 • Hisse miktarı ve diğer detaylar Önemli not: Hollanda’da bir işletme satın alarak yabancı çalışanları işe alabilir ve onlar için çalışma izni alabilirsiniz. Hollanda’da bir işletme satın almak için gereken sermaye miktarı: Genellikle, Hollanda’da bir işletme satın almak için minimum bir milyon iki yüz elli bin dolarlık bir miktarı göz önünde bulundurmalısınız.
  Hollanda’da bir işletme satın alarak Hollanda’da kalma: Bir işletme satın alarak, Hollanda’da üç yıllık geçici bir ikamet hakkı elde edebilirsiniz ve bunu beş yıl uzatırsanız kalıcı bir ikamet hakkı elde edebilirsiniz ve sonunda sekiz yıl sonra Hollanda vatandaşlığı ve pasaportu için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Hollanda’da satılık işletmeler bulma

 •  Bunun için farklı yöntemler deneyebilirsiniz, örneğin:
 •  1- Bize yardım alın; Evet, White Future Company olarak bu yönde size yardımcı olabilir ve koşullarınıza uygun bir işletme bulabiliriz. 
 • 2- Hollanda’da tanıdıklarınızdan ve arkadaşlarınızdan yardım alın, eğer orada tanıdığınız ve güvendiğiniz biri varsa, potansiyel seçenekleri araştırabilir ve size önerebilirler.
 •  3- Ticari avukat, başka bir yol da Hollanda’da bir avukat bulmak ve tüm işleri ona devretmektir. Bu işe güvenmek, bu işin temel koşuludur, çünkü ilgili kişi doğru kişi değilse, sizi kolayca bir çukura atabilir. 4- Web sitelerine başvurun; Hollanda’da işletmelerini satışa sunan işletme sahiplerinin bulunduğu bazı çevrimiçi kaynaklar bulunmaktadır. Gibi:
 • https://www.bedrijventekoop.nl/
 • https://www.easybuysellbusiness.com/
 • https://www.businessforsale.eu/

Yatırım fonları ve borsa aracılığıyla yatırım yapma

Bu yöntemde, Belçika’daki yatırım fonlarından birine sabit bir miktar yatırırsınız ve her ay faiz alırsınız. Bu faydanın miktarı belirli bir sınıra sahip değildir, ancak genellikle bir minimum olarak kabul edilir. Bu fonlar genel ve özel olarak mevcuttur.

Hollanda borsasına yatırım yapmak da aynıdır. Sermayenizi piyasaya koyarsınız. Bu yöntemde aylık faiz almayacaksınız, ancak hisseler arttıkça varlıklarınız artacaktır.

Önemli nokta: Yatırım fonları ve borsada minimum yatırım miktarı bir milyon iki yüz elli bin dolar olarak belirlenmiştir.

Bu yöntem, sermayesi olan ve onu belirli bir yere koymayı amaçlayan zengin insanlar içindir ve karşılığında Avrupa Altın Vizesi alırlar.

Avrupa Altın Vizesi

Bu vize, Avrupa ülkelerinde geçici veya kalıcı ikamet – yatırım miktarına ve istenilen ülkeye bağlı olarak – imkanı sunar. Bu vizeyi alabilecek olanlar çok iyi bir mali durumda olup, Avrupa’nın altın vize programına katılan ülkelerden birine büyük miktarda yatırım yapabilirler.

Her ülkenin bu yatırım için farklı bir miktarı vardır ve bazı ülkelerde bir mülk satın alarak bu vizeyi alabilirsiniz. Tabii ki, Hollanda bu ülkelerden biri değildir ve bu vizeyi sadece yatırım fonları ve borsada (1.250.000) dolarlık bir miktar yatırım yaparak alabilirsiniz.

Avrupa Altın Vizesinin Avantajları

 • Bu vize ile neredeyse tüm Avrupa ülkelerine serbestçe seyahat edebilir, çalışabilir veya yaşayabilirsiniz ve artık bir ülke seçerken herhangi bir kısıtlama yaşamazsınız.
 • Aileniz de bu vizeyi aldı ve onlar da size aynı hareket özgürlüğünü sağlar.
 • Altın vizesinin çok ilginç bir yanı, vizeyi aldığınız ülkede fiziksel olarak bulunmanız gerekmemesidir. Çoğu ikamet yönteminde ikametinizi sürdürmek için ülkede bulunmanız gerekirken bunu gerektirmez.
 • Avrupa Altın Vizesi Almak İçin Koşullar:
 • Yeterli sermaye
 • Bu vizeyi almanın ilk koşulu kesinlikle sermayeye sahip olmaktır. İstenilen sermaye her ülkede farklıdır ve seçtiğiniz yönteme bağlıdır.
 • Sermayenin yasallığı
 • Bir altın vizesi başvurusu, Avrupa ülkesine sermayenizin temiz olduğunu kanıtlama hakkı verir. Bu nedenle, sermayenizi nasıl elde ettiğinizi kanıtlamanız gerekir.
 • Şüphe uyandırmama

Bir altın Avrupa vizesi almanın önemli koşullarından biri de temiz bir sicile sahip olmaktır ve tüm kayıtlarınız hem İran’da hem de diğer ülkelerde kontrol edilecektir.

Finansal yetenek

Özel bir yatırım miktarına sahip olmak tek başına yeterli değildir. Çünkü istenilen miktarı belirli bir yere yatırdınız; Örneğin, bir mülk satın aldınız veya bir banka mevduat hesabına koydunuz. Bu nedenle, varış ülkesinde yaşamayı niyetliyseniz, varış ülkesindeki harcamalarınızı yönetebileceğinizi gösteren finansal yetenek belgesi sunmanız gerekir.

Altın vize almak için en iyi ülkeler

Farklı ülkeler farklı miktarlarda bu vizeyi sunar, bu nedenle eğer tek niyetiniz bir altın vize almaksa, Hollanda kesinlikle iyi bir seçenek değildir!

Çünkü Hollanda’da yatırım miktarı (1.250.000) yüksektir ve diğer Avrupa ülkeleri daha düşük miktarlarla size bir altın vize verir, örneğin:

Malta – İspanya – İtalya – Yunanistan – Portekiz – Bulgaristan

Bir yatırım fonu aracılığıyla yatırım yapmak ile bir işletme satın almak arasındaki fark

Sorun şu: Her iki yöntemin de aynı sermayeyi gerektirmesine rağmen (1.250.000), neden biri Altın Hollanda vizesi almak için diğeri ise üç yıllık geçici kalış süresiyle bir öz istihdam vizesine yol açtı?

Anlatıldığı gibi, iş satın alma yönteminde, işletmenize aktif bir katılımınız var ve sermaye harcamalarının detaylarının farkındasınız ve kârını ve gelişimini hedefliyorsunuz ve genellikle büyük kârından faydalanıyorsunuz.

Ancak fonlara ve hisse senetlerine yatırım yapma yönteminde, aslında sermayenizi hükümete veya özel sektöre verdiniz ve yatırım detaylarıyla hiçbir ilginiz yok, sadece kârınızı alırsınız ve bu kuruluş, sermayenizin alıcısıdır, bu da farklı projelerde kullanılan paranızdır, riskleri ve zorlukları kabul etmiştir ve sonunda kârından faydalanacaktır ve sizin de faydalanmanızı sağlayacaktır.

Mülk satın alarak yatırım yapma

Hollanda’da yaşamayı düşünüyorsanız, bir mülk satın almak kesinlikle kendiniz ve çocuklarınız için uzun vadeli bir yatırım için iyi bir seçenektir, çünkü Hollanda’da mülk fiyatları son zamanlarda artmıştır, ancak Hollanda’da bir mülk satın alarak bu ülkenin ikametini alamazsınız ve ikamet almak için başka yollar izlemeniz gerekir.

Uluslararası bankalara yatırım yapma

Hollanda’da yatırım yapmanın başka iyi bir yolu da yabancı bankalara yatırım yapmaktır. Bu bankaların farklı hesapları vardır ve Hollanda’daki yerel bankalara göre hizmet sağlama koşulları daha kolaydır. Örneğin, yabancılara kredi vermek daha kolaydır veya kredi kartı verirler veya sermayenize daha fazla kâr sağlarlar. Hollanda’da yaşıyorsanız, bu yatırım seçeneğini düşünebilirsiniz, ancak Hollanda dışında yaşıyorsanız ve bu ülkeye göç etmeyi düşünüyorsanız, maalesef bu yöntemle Hollanda’da ikamet alamazsınız.