İsveç'in En İyi Üniversiteleri

İsveç’teki En iyi Üniversitelerle Tanışın

İsveç, uluslararası öğrenciler için her zaman en cazip ülkelerden biri olmuştur. İsveç, Avrupa’nın ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir ve Schengen bölgesinde bulunur.

İsveç, ülkede yaşayan vatandaşlara ve göçmenlere sunduğu olanaklar ve üst düzey konforun yanı sıra harika bir doğaya, yüksek bir kültüre ve güçlü bir tarihe sahiptir. İsveç’in En İyi Üniversiteleri, uluslararası öğrenciler arasında gerçekten popülerdir.

İsveç’te eğitim seviyesi yüksektir ve üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır. İsveç, mezuniyet sonrası yaşamak ve çalışmak için en ünlü ülkelerden biri olduğu için birçok öğrenci eğitim almak için İsveç’I tercih etmektedir. İsveç’te eğitim almak ile ilgileniyorsanız, İsveç’teki en iyi üniversiteleri tanımak için bu yazıda bize katılın. İsveç’e nasıl göç edebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak ve bu konuda faydalı bilgiler edinmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

 

Karolinska Enstitüsü

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 52. sırada yer alan Karolinska Enstitüsü, 1810 yılında Solna’da kurulan ve Stockholm’de 2 kampüsü ve yaklaşık 6000 öğrencisi bulunan Avrupa’nın en ünlü tıp üniversitelerinden biridir.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nün temel itibarı, tıbbi araştırmalardaki yüksek seviyesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum Karolina Enstitüsü’nü dünyanın her yerinden tıp öğrencilerinin ilk tercihlerinden biri haline getirmiştir. Bu üniversite tıp alanında o kadar güçlü ki tıp öğrencilerinin orada araştırma yapıp deneyim kazanabilmesi için üniversitenin yanında gelişmiş bir hastanesi bile var. Ayrıca bu üniversitenin Çin, Finlandiya, Danimarka, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerle öğrenci değişim sistemi bulunmaktadır.

Karolina Enstitüsü psikoloji ve tıp alanlarında Nobel Ödülü kazanmıştır. Ayrıca tıp alanında Nobel Ödülü kazanan sekiz İsveçliden beşi bu üniversitede eğitim aldı.

Karolinska Enstitüsü’ndeki popular eğitimler:

Tıp, psikoloji, psikoterapi, diş hekimliği, ebelik, hemşirelik, odyometri, optometri, fizyoterapi, radyografi, mesleki terapi, konuşma ve dil patolojisi…

Karolinska Enstitüsü Üniversite, İsveç'in En İyi Üniversiteleri

Uppsala Üniversitesi

1477 yılında kurulan Uppsala Üniversitesi, İsveç’in en eski üniversitesi olarak kabul ediliyor. Abanda’da teoloji eğitimi veren bu üniversite, bugün dünyanın en iyi araştırma kurumlarından biri haline geldi ve 8 Nobel Ödülü kazandı.

Her yıl dünyanın birçok bölgesinden 45.000’den fazla öğrencinin bu üniversiteye kabul edilmesi, onun özel bir yaşama ve eğitim kültürü ve atmosferine sahip olmasına neden olmuştur.

Uppsala Üniversitesi’nin genel olarak teknolojik bilimler, eczacılık ve tıp, sanat ve sosyal bilimler olmak üzere 9 fakültesi vardır. Ayrıca İsveç’teki en büyük üniversite kütüphanesi de bu üniversitede bulunmaktadır.

Uppsala Üniversitesi’nin popüler eğitimler:

Psikoloji – Tıp – Hukuk – Doğa Bilimleri ve Matematik – Sosyal Bilimler – Mühendislik ve Teknoloji – Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Teknolojileri – Sanat – Tasarım ve Mimarlık…

Bu üniversitede lisans derslerinin İsveççe, yüksek lisans ve doktora derslerinin ise İngilizce olarak verildiği unutulmamalıdır.

Uppsala Üniversitesi

 

Lund Üniversitesi

Lund Üniversitesi, 1666 yılında İsveç’in güneyinde bir şehir olan Lund’da kuruldu. Dünya sıralamasında 98. sırada yer alan Lund Üniversitesi, İsveç’in en eski ve en iyi üniversitelerinden biridir ve her yıl 41.000’den fazla öğrenci bu üniversitede eğitim görmektedir.

Bu üniversitenin iki kampüsü ve 20’den fazla araştırma merkezi vardır, bu nedenle Lund Üniversitesi dünyanın en büyük araştırma merkezi ve eğitim kurumu olarak bilinir ve Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği (EUA) ve küresel ağların üyesidir. Ayrıca, bu üniversitenin güçlü bir nükleer araştırma enstitüsü bulunmaktadır.

Lund Üniversitesi, farklı alanlarda eğitimler sunma açısından İsveç’teki en geniş yelpazeye sahip üniversitelerden biridir. En popüler eğitimler arasında ekonomi, hukuk, müzik ve tiyatro, tıp, sosyal bilimler yer alır.

Lund Üniversitesi

 

Stokholm Üniversitesi

Stockholm Üniversitesi, dünya sıralamasında 129. olan ve her yıl 70 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan İsveç’in en prestijli ve ünlü üniversitelerinden biridir.

Stockholm Üniversitesi aslen 1878 yılında Stockholm şehrinde bir kolej olarak kurulmuş ve 1960 yılında üniversite olmuştur. Bu üniversitenin dört fakültesi ve 56 akademik bölümü vardır ve bugün birçok kişi tarafından sosyal bilimler alanında en iyi araştırma merkezi olarak bilinmektedir. Bu üniversitenin şimdiye kadar 4 Nobel Ödülü kazandığını söylemeye gerek yok.

Stockholm Üniversitesi’nin popüler alanları: bilim, beşeri bilimler ve sosyal bilimler

Ayrıca bu üniversitedeki derslerin çoğunun İngilizce olarak verildiğini ve bu nedenle bu üniversitenin İsveççe diline yeterli hakimiyeti olmayan kişiler için de iyi bir seçenek olabileceğini eklemeliyiz.

Not: İsveç’in En İyi Üniversiteleri, öğrencilerin bilgilerini geliştirmek için verdikleri yüksek kaliteli eğitime ve kaynaklara sahiptir.

Stokholm Üniversitesi

 

KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü

KTH Üniversitesi, Stockholm’deki en eski ve en güçlü teknolojik üniversitelerden ve araştırma merkezlerinden biridir.

İsveç’in teknik ve mühendislik alanlarındaki eğitim kapasitesinin yaklaşık üçte biri bu üniversite ile ilgilidir ve bu alanlar arasında endüstriyel tasarım, mimarlık, şehir planlama ve doğa bilimlerini sayabiliriz. Bu üniversite İsveç’in en iyi teknik üniversitesi olarak bilindiğinden, çeşitli endüstrilerle işbirliği yapmakta ve bu üniversitede yapılan bilimsel araştırmalar İsveç’in ekonomisini büyük ölçüde etkilemiştir.

Lisans derecesinde 60’tan fazla çalışma alanı olan bu üniversitede İngilizce eğitim verilir ve bu nedenle bu üniversite uluslararası öğrenciler için mükemmel bir seçimdir.

KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü

 

Chalmers Teknoloji Üniversitesi

Chalmers Üniversitesi, 1829 yılında İsveç’in Göteborg şehrinde kurulmuştur ve önemli ve güçlü bir teknoloji ve araştırma merkezidir. Bu üniversitenin öğrencilerinin yaklaşık üçte birinin uluslararası öğrenciler olduğunu bilmek ilginçtir, bu nedenle bu üniversitede eğitim almayı düşünüyorsanız, kabul edilme şansınız yüksek olacaktır.

Bu üniversite, mühendislik alanları, yüksek vasıflı profesörlere sahip olması ve uygun ortamı nedeniyle küresel bir itibara ve statüye sahiptir. Elektronik araştırma merkezi ile mimarlık ve sağlık merkezi, bu üniversitenin itibarında ve popülaritesinde etkili rol oynayan çok önemli iki araştırma merkezidir. Chalmers Üniversitesi ile ilgili önemli olan şey, yüksek lisans derecesindeki tüm derslerin İngilizce olarak öğretilmesidir.

  • Chalmers Üniversitesi’nin popüler alanları: temel bilim alanları, mühendislik alanları, mimarlık

Chalmers Teknoloji Üniversitesi

 

Gutenberg Üniversitesi

Göteborg, 1891 yılında Göteborg şehrinde kurulan İsveç’in en iyi üniversitelerinden bir diğeridir. Bu üniversite İsveççe ve İngilizce dillerinde 40’tan fazla eğitim sunmaktadır. Göteborg Üniversitesi, Kuzey Avrupa’nın en önemli bilim merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gutenberg Üniversitesi’ne her yıl yaklaşık 37.000 öğrenci kabul edilmektedir.

Bu üniversitenin Chalmers Teknoloji Üniversitesi ile geniş bir işbirliği vardır ve son yıllarda sanayi sektöründe de işbirlikleri olmuştur.

Gothenburg Üniversitesi birçok alanda İsveç’in en iyi üniversiteleri arasındadır ve dünya üniversiteleri arasında 191. sırada yer almayı başarmıştır.

Göteborg Üniversitesi’nin popüler alanları: sosyal bilimler, bilimler, işletme, bilişim, eğitim bilimleri, sağlık, sanat ve müzik, güzel sanatlar ve tasarım, el sanatları

Gutenberg Üniversitesi, İsveç'in En İyi Üniversiteleri

 

Umeå Üniversitesi

Umeå Üniversitesi veya Umeå, 1965 yılında Umeå şehrinde kuruldu. Bu üniversite, öğrencilerine birçok eğitim alanı sunar ve sunduğu alanlardaki çeşitlilik nedeniyle İsveç üniversiteleri arasında büyük bir ün kazanmıştır. Umeya’nın eğitim sistemi ve bilimsel düzeyi çok yüksektir ve yılda yaklaşık 31.500 öğrencisi vardır.

Omiya Üniversitesi, İsveç’in kuzeyindeki en büyük bilim merkezlerinden biri olarak kabul edilir ve profesörleri İsveç’te ve dünya çapında öne çıkar.

Umeå Üniversitesi

 

Linköping Üniversitesi

Linköping Üniversitesi, 1975 yılında Linköping şehrinde kurulan İsveç’in en iyi ve en yeni üniversitelerinden biridir. Linköping Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği, tıp bilimleri ve sosyoloji gibi çeşitli bölümler sunulmaktadır. Bu üniversitede dersler İsveççe verilmektedir. Ancak yüksek lisans seviyesindeki 25 alanda dersler tamamen İngilizce olarak işlenmektedir.

Linköping Üniversitesi’nin dört kampüsü vardır:

  • Her ikisi de Linköping şehrinde bulunan Valla kampüsü ve ABD kampüsü.
  • Norrköping Kampüsü ve Mobilya Kaplama Kampüsü – Stockholm’de bulunan Carl Malmsey.

Linköping Üniversitesi, İsveç'in En İyi Üniversiteleri

 

Sonuç

Gördüğünüz gibi birçok İsveç üniversitesi sadece bu ülkede değil, dünya çapında tanınmakta ve dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Ayrıca birçok İsveç üniversitesi İngilizce eğitim vermektedir ve bu uluslararası öğrenciler için olumlu bir noktadır. Ayrıca İsveç’te eğitim alırken çalışma imkanı, yüksek güvenlik ve yüksek yaşam kalitesi, aile üyelerini yanınızda getirebilme gibi diğer avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

İsveç’te eğitim almak ile ilgili detaylı bilgi almak için Beyaz Gelecek DAnışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz. İsveç’teki üniversitelerin tam listesini burada resmi web sitesinden görebilirsiniz.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir