Kanada Göçmenlik

Kanada Göçmenlik Şartları

Kanada, tarihi, kentsel ve rekreasyon çekicilikleri, kamu politikası ve halkının kabul edici kültürü nedeniyle göçmenler için çekici bir yer olan bir ülkedir. Kanada’ya göç etmek ve bu ülke için vize almak, birkaç ay veya bazı durumlarda birkaç yıl sürebilen birçok ve karmaşık adımlar içerir. Adayların zamandan ve paradan tasarruf etmek için alabilecekleri en iyi önlemlerden biri, Kanada’ya göç etmenin yollarını ve her birinin koşullarını öğrenmektir.

Birleşmiş Milletler tarafından sağlanan istatistiklere göre Kanada, dünyanın her yerinden birçok insanın göç etmek için popüler bir destinasyondur. Sosyal refah, düşük işsizlik ve enflasyon oranı, mükemmel sağlık sistemi, uygun işgücü piyasası ve Kanada vatandaşlığı alma kolaylığı, Kanada’ya göç talebini artıran önemli nedenlerdir. Kanada vize gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için resmi web sitelerini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Vize türleri Yabancı uyrukluysanız ve Kanada’da çalışmak istiyorsanız, çalışma iznine ihtiyacınız olabilir. Durumunuza bağlı olarak Kanada dışından veya Kanada’da çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Express entry vizesi Kanada’ya göç etmek isteyen nitelikli çalışanlara verilir. Bu vize ile Kanada’da kalıcı oturma ve çalışma izni alabilirsiniz, işveren sponsorluğuna ihtiyacınız yoktur. Mesleğiniz, mezuniyet durumunuz, İngilizce veya Fransızca dil seviyeniz gibi durumlar sizin bu vize türü için uygunluğunuzu belirler. Express entry vizesinden faydalanabilmek için sizin durumunuzu belirten bir puanlama sisteminden gereken en az puanı almış olmanız gerekmektedir. Gereken koşulları sağladığınız durumda bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz.

Belirli bir bölgede yaşamak ve çalışmak isteyen nitelikli çalışanlar çalışmak istedikleri vilayete başvuru yapıp kendileri için bildiri yapılmasını isteyebilirler. Uygun görüler adaylar bu bölgede kalıcı oturma vizesi için başvuru yapabilirler.

Spor veya kültürel alanda çalışan serbest meslek sahipleri gereken koşulları (tecrübe, yabancı dil bilgisi, eğitim, yaş vb.) sağladığı durumda Kanada’da kalıcı oturma izni başvurusunda bulunabilir.

Yetenekli ve iş kurabilme potansiyeline sahip olan bir girişimci olarak start-up vizesi ile Kanada’ya göç edebilirsiniz. Bu vizeden faydalanabilmek için kalifiye bir işiniz olmalı, belirli bir organizasyondan (start-up projelerine yatırım yapan veya destekleyen iş grupları) destek mektubu almalısınız. Ayrıca dil becerileriniz yeterli düzeyde olmalı ve işinizi kurmak için yeterince sermayeniz olmalıdır. Start-up vizesi ile sizinle birlikte 5 kişi gelebilir ve aileleriniz de bu durumdan faydalanabilir.

Sahip olduğunuz eğitim vizesi ile öğrenciliğiniz devam ettiği sürece kampüs içi veya kampüs dışı işlerde çalışma fırsatınız olabilir.

Dil Gereksinimleri: Kanada’da okumak ve çalışmak için İngilizce veya Fransızca konusunda yetkin olmanız gerekir. İngilizce veya Fransızca ana diliniz değilse, bir dil sınavına girmeniz gerekebilir.

Eğitim: Kanada, üniversiteler, kolejler ve teknik okullar dahil olmak üzere harika eğitim kurumlarına sahiptir. Eğitim ücretlidir ve durumunuza göre burs fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Kanada’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler eğitim izni başvurusu yapmalıdır. Eğitim izni bir vize değildir ve Kanada’ya giriş yapabilmek ziyaretçi vizesi veya elektronik seyahat belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu izni alabilmek için belirli eğitim kurumlarından birine kayıt yaptırmış olmalısınız. Bununla birlikte eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak miktarda maddi yeterlilik göstermeniz gerekecektir.

Yaşam Maliyeti: Kanada yaşamak için pahalı bir ülke olabilir. Kanada’ya taşınmadan önce gerçekçi bir bütçeniz olduğuna emin olun.

Sağlık Sigortası: Bir yabancı uyruklu olarak, Kanada’da kamu tarafından finanse edilen sağlık hizmeti için uygun olmayabilirsiniz. Özel sağlık sigortası satın almanız gerekebilir.

İş Olanakları: Kanada sağlık, bilişim, mühendislik ve ticaret gibi çeşitli alanlarda vasıflı çalışanlara yönelik yüksek bir talebe sahiptir. Kanada’nın güçlü bir iş piyasası vardır, ancak işler için rekabet zorlu olabilir. Bu rekabette güçlü olabilmek için yeterli beceri ve deneyime sahip olduğunuzdan emin olun.

Start-up

En iyi göçmenlik yöntemlerinden biri de start-up vizesi ile Kanada’da kendinize ve tüm aile üyelerinize kalıcı oturma iznine ek olarak bir iş kurabilmenizdir. Bu sayede iş fikrinizi destekleyen bir kurum ile yakın bir etkileşim içerisinde olacaksınız. İş hazırlıklarına başladıktan sonra destek merkezinin onayını alacaksınız ve gerekli belgeleri sunarak kendiniz ve diğer aile üyeleriniz Kanada’da daimi ikamet hakkına sahip olacaksınız. Yeterli seviyede İngilizce veya Fransızca dil bilgisi, iş kurmak ve yaşam giderleriniz için gerekli sermayeye sahip olmak start-up vizesi almanın temel gereksinimlerinden bazılarıdır. Beyaz Gelecek Danışmanlık olarak süreç için gerekli olan bütün aşamalarda sizlerin yanındayız.

Ekspress giriş

En kısa, en önemli ve en popüler Kanada göçmenlik yolu, alanında beceri ve bilgiye sahip kişilerin rekabetçi ve puanlamaya dayalı bir sistem aracılığıyla doğrudan Kanada’da kalıcı ikamet alabilecekleri “Express Giriş” adı verilen bir sistemdir. Puanlamada yaş, dil puanı, eğitim seviyesi, Kanada veya Kanada dışında iş deneyimi, Kanada’da eğitim alma, akraba sahibi olma vb. faktörler dikkate alınır.  Bu sistemde faktörlerin her birine bir puan verilir ve puanınız ne kadar yüksek olursa, Kanada’da kalıcı ikamet alma şansınız da o kadar yüksek olur. Puanınızı daha doğru bir şekilde kontrol etmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kanada eğitim danışmanlık