canada.pngKanada'ya Yatırım Yoluyla Göç 

Kanada, dünya pazarının önemli oyuncularından biri olarak, bu geniş ülkeye yatırım yapmayı düşünenlere sayısız fırsat sunuyor. Kanada’da yatırım yapmanın birçok avantajı bulunmaktadır, örneğin ekonomik sistem ve her türlü yatırım için önemli olan modern bankacılık yöntemleri gibi. İşletme sahiplerine finansal destek sağlayan vergi avantajları ve yaş sınırı veya yüksek dil puanı gibi kısıtlamaların olmaması da bu ülkede yatırım yapmayı cazip hale getiriyor.

Ayrıca, bu ülkede genellikle yatırım getirisine göre maliyetler düşüktür, bu da yatırımcıların sermayelerinin geri dönüşünden daha emin olmalarını sağlar. Kanada, diğer ülkelere kıyasla iş kurma konusunda karmaşık yasal düzenlemelere sahip değildir ve bu durum, yatırım yapmayı ve işe başlamayı kolaylaştırır. Tüm bu faktörler, Kanada’daki piyasanın nispeten istikrarlı olmasına katkıda bulunur ve bu da yatırımcıların ve girişimcilerin bu ülkede yatırım yapmaya olan güvenini artırır.

Eğer Kanada’da yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Beyaz Gelecek şirketinin finansal danışmanları ve Kanadalı avukatları sizinle bu süreçte işbirliği yapabilirler. Bu işbirliği, yatırımınızın getirisini garanti altına alırken, hata payınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Beyaz Goljek, Kanada’da yatırım yapma sürecinde size rehberlik ederek, yatırımınızın karlılığını artırmak için uzmanlık sunabilir.

Bu makalede okuduklarınız:

Kanada’da Yatırım Yöntemleri

Bu yatırım yöntemlerini kolayca sınıflandırmak için onları başlangıçta üç ana gruba ayırdık:

İş Kurma:

 • Yeni İşletme Kaydı ve Başlatma
 • Şirket Kaydı ve İşletme Geliştirme
 • Startuplar
 • Kendi İşini Kurma Programları

Hazır İşletme Satın Alma

Franchise (Bayilik)

Kanada’daki şirketler, kuruluş yerine göre iki temel kategoriye ayrılır:

Federal Şirketler

Bu şirketler, Kanada’nın tüm bölgelerinde resmi olarak tanınmıştır ve Kanada’nın herhangi bir yerinde işlerini sürdürebilirler.

Eyalet Şirketleri

Bu şirketler, farklı eyalet programlarına göre kaydedilir ve şirket türü seçiminde bazı kısıtlamalara tabidirler. Örneğin, tarım makineleri sektöründe bir şirketiniz varsa ve eyalet programı ile şirket kaydettirmeyi düşünüyorsanız, bu ekipmanlara ihtiyaç duyan eyaletlere başvurmanız gerekir.

Eyaletlerde kaydedilen şirketler, ilk yıllarda şirketlerini taşıma ve genişletme konusunda biraz kısıtlamalarla karşılaşabilirler, ancak şirket kaydı ve yatırım maliyetleri daha düşüktür ve ayrıca eyaletler genellikle onlara daha fazla yasal ve bazen mali destek sağlar.

Şirketiniz, federal veya eyalet düzeyinde olması fark etmeksizin aşağıdaki kategorilerden birine girmelidir:

 1. Şirket Şahıs Ortaklığı (Corporation): Şirketlerde, şirket kendine ait bir yasal varlık kazanır ve hissedarlarından bağımsızdır. Dolayısıyla, şirket zarar ederse, zararları şirketin kendisi taşır ve hissedarlar çok az sorumluluk taşırlar. Ancak, bu tür bir şirketin yatırım yapma ve kurulma maliyeti diğer türlerden daha yüksektir. Önemli Not: Bu tür bir şirket hem federal hem de eyalet düzeyinde kurulabilir.

 2. Ortak Girişim (General Partnership): Ortak girişimler en az iki ortak tarafından kurulur ve şirket anasözleşmesinde ortakların isimleri, hisseleri ve sorumlulukları belirtilir. Bu tür şirketlerde, ortaklar karlardan yararlanırken, zararlardan da zarar görürler. Önemli Not: Ortak girişimlerin kuruluş maliyeti düşüktür.

 3. Bireysel İşletme (Sole Proprietorship): Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür şirketlerin tek bir sahibi vardır ve o kişi şirketin tüm kar ve zararlarından sorumludur. Bu tür şirketlerin kurulum ve kayıt maliyetleri düşüktür ve yönetimi daha kolaydır.

Kanada’da Şirket Kurma Şartları

Kanada’nın farklı eyaletlerinde şirket kurma şartları birbirinden farklı olabilir ancak genel olarak aşağıdaki ana noktalar benzerlik gösterir:

Yönetim Deneyimi: Kanada’da bir şirket kuracaksanız, önceden yönetim deneyiminizin olması ve buna dair belgeler sunmanız gerekmektedir.

 • 18 Yaş Altındaki Kişilerin Şirket Kurma Yetkisi Yoktur.

 • Kapsamlı Bir İş Planı: Kanada’da bir iş kurmak için kapsamlı bir iş planına sahip olmanız gerekmektedir. Bu iş planı, projenizin tüm detaylarını kapsamalı ve Kanada için çekici ve pratik bir öneri sunmalıdır.

 • Uygun Eğitim Belgeleri

 • İngilizce veya Fransızca Dil Bilgisi: Bu, şirket kurma koşulları arasında yer alır, ancak vize başvurusu aşamasında, yetkililerin, şirketinizin işlerini yürütebileceğinize dair dil bilgisi gereksinimini karşılamadığınızı düşünmeleri durumunda sorun yaşayabilirsiniz.

 • Geçmişte Suç Kaydı ve İflas Durumu Olmaması

 • Mali Belgeler: Sermayenizin miktarını gösteren mali belgeler.

 • Son olarak, Kanada’da şirket kurma ile ilgili belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgeler, Kanada şirketi için temel belgeler olan kuruluş belgesi, şirket adresi belgeleri, şirket türüne ilişkin belgeler ve şirket ismi onay belgesini içerebilir.

Yeni bir işletme kurma ve Kanada’ya göç etme yolunda en iyi yöntemlerden biri Kanada’da bir işletme başlatmaktır.

Kanada’nın genel yasaları, yatırımcılar için bu yolu kolaylaştırmış ve çeşitli planlarla bu ülkede işletme kurarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Tüm bu yöntemlerde ailenizi (eş ve 22 yaşın altındaki çocuklar) yanınıza alabilirsiniz. Eşiniz çalışma izni alabilir ve çocuklarınız Kanada okullarında ücretsiz eğitim alabilirler.

Yeni bir işletme kurmak için Kanada gibi birçok ülkede olduğu gibi, bir şirket kaydetmeniz gerekmektedir. Bu şirketler farklı bakış açılarına sahip olabilir ancak hepsinin ortak bir noktası güçlü ve Kanada’nın ihtiyaçlarına dayalı bir iş planına sahip olmanız gerektiğidir. Bu plan, şirketinizi Kanada için kârlı hale getirmelidir.

Şirket Kaydı ve İşletmenin Geliştirilmesi

İşletmenizi genişletmek istiyorsanız ve başka bir yerde şirketinizin bir şubesini açmak istiyorsanız, Kanada’yı düşünebilirsiniz. Kanada’da kaydettiğiniz şirket, aslında şirketinizin başka bir yerdeki faaliyetlerinin bir uzantısıdır ve Kanada vatandaşlarını istihdam etme yeteneğinin yanı sıra, ana şubedeki üst düzey yöneticileri veya uzmanları Kanada’ya transfer etme imkanı sağlar. (İç İşlerinde Transfer Programı ICT)

Önemli Not: Kanada’daki şirket temsilciliği, ana şirketin faaliyet gösterdiği alanda faaliyet göstermelidir.

Start-up

Bir start-up’ı tek bir kelimeyle ifade etmek gerekirse: Yeni fikir. Start-up hikayesini hepimiz biliyoruz. Çevremizdeki koşulları iyileştirmeye katkı sağlayacak uygulanabilir yeni fikirler. Fikirleriniz basit bir dil öğrenme yazılımından tutun da sigara izmaritlerini araç yakıtına dönüştürme gibi çeşitli olabilir!

Uygulanabilir bir şekle sahip herhangi bir fikir, bir start-up olarak kabul edilebilir ve dünya genelinde start-up’lar talep görürler. Kanada da bu kuralın dışında değil. Kanada, iyi fikirlere sahip olanlara, göç, ikamet ve start-up fikirlerine dayalı şirket kurma imkanı sunarak, start-up projelerine büyük bir ilgi göstermektedir.

Start-up Vizesi Alma Koşulları

 • IELTS seviye 5 dil belgesine sahip olmak
 • Sunulan fikirle ilgili eğitim belgesine sahip olmak
 • Mali yetkinlik onayı
 • Fikre ulaşmak: Start-up vizesi almak ve sonrasında şirket kurmak için ilk ve en önemli adım, uygulanabilir bir yeni fikre ve kapsamlı bir iş planına sahip olmaktır.
 • Kanada’da, iş planınız için bir destekçi bulmanız gerekmektedir. Destekçi ne demektir? Hadi anlatayım: Kanada’da, start-up projelerini destekleyen ve işletme başlangıç maliyetlerini belirli bir tutara kadar üstlenen kuruluşlar bulunmaktadır ve bu kuruluşlardan birinin desteği ve onayı olmadan, start-up yoluyla göç imkanına sahip olamazsınız. İş planınız, bu kuruluşlardan biri tarafından onaylandığında, size göç başvurunuzda destek mektubu verir.

Kanada’daki Destekleyici Kuruluşlar

 • venture capitals Şirketleri: Bu tür kuruluşlar, milyon dolarlık başarı şansına sahip start-up fikirlerini kabul ederler ve iş planlarını seçmek konusunda çok katıdırlar. Ancak, bir iş planı ve eşsiz bir fikirle onları ikna edebilirseniz, start-up’ınıza 400 bin dolardan fazla yatırım yapabilirler.

 • angel investors: Risk sermayesi şirketlerine ve özel yatırımcılara kıyasla daha sıradan şirketlerdir ve genellikle hisse alımı konusunda anlaşma yaparak sizi desteklerler. Bu tür şirketler, start-up’larınıza 100 ila 200 bin Kanada Doları arasında sermaye sağlayabilirler.

 • incubators: Bu kuruluşlar, yeni başlayan start-up şirketlerini eğiten ve onlara işletme başlatma, hazırlık ve büyüme konularında eğitim veren eğitim merkezleridir. Bu kuruluşlar, start-up’lara para vermezler, ancak eğitim hizmetleri için 50 ila 100 bin dolar arasında bir ücret alırlar. Önemli Not: Start-up vizesi ile Kanada’ya geçici olarak üç yıllık bir ikamet hakkı kazanırsınız ve şirket kurma süreci ve işletmesi, Kanada Göçmenlik Ofisi tarafından kontrol edilir ve ardından üç yıl sonra kalıcı ikamet için başvuruda bulunabilirsiniz.

Öz İstihdam Programı

Öz İstihdam Programı, Kanada’ya çalışma göçü için bir alt yöntem olarak kabul edilebilir, ancak bu yöntemle Kanada’ya göç eden kişilerin bir şirket kurmaları ve kendi işlerini yapmaları gerektiği için, bunun üzerinde duruyoruz.

Bu program, belirli alanlarda çok yetenekli ve tanınmış yabancı iş gücü için geçerlidir. Bu kişiler, aşağıda belirtildiği gibi, söz konusu alanlarda ilgili iş deneyimine sahip olmalı ve kendi işlerini kurarak ve yöneterek kendilerini geçindirebilmelidirler.

Şu anda Öz İstihdam Programı kapsamına giren alanlar şunlardır:

(Uzman ve yetenekli sporcular, yaratıcı ve becerikli sanatçılar, ressamlar, heykeltıraşlar, fotoğrafçılar, müzik, sinema, tasarım, el sanatları ve benzeri alanlardaki faaliyetler)

Kendi İstihdam Vizesi almak ve Kanada’ya göç etmek için, kişiler puanlama sisteminde yer almalıdır. Bu puanlama sisteminin üst limiti 100’dür ve 35 puanı alabilenler, göç prosedürünü başlatabilirler.

Öz İstihdam Programı Puanlama Sistemi Üst Limitleri:

 • Eğitim: 25
 • İş Deneyimi: 35
 • Yaş: 10
 • Dil Yetkinliği: 24
 • Uyum: 6

Biz, Beyaz Gelecek Danışmanlık Şirketi olarak buradayız ve sizinle birlikte çalışarak, sizin koşullarınıza uygun en iyi yatırım şeklini bulmak için birlikte çalışacağız. Kanada’ya göç etmek için şirket kurma yöntemlerini inceledikten sonra şimdi Kanada’da yatırım yapmanın iki nihai yoluna geçiyoruz:

Hazır İşletme Satın Alma Yoluyla Kanada’da Yatırım Yapma

Kanada’ya yatırım yapma amacınızla göç etmeyi düşünüyorsanız, bir yöntem de, dediğimiz gibi bir şirket kurmak ve işinize başlamaktır. Ancak ikinci yöntemde, Kanada’da hazır bir işletme satın alabilirsiniz. Bu işletme bir şirket olabilir veya bir mağaza veya hatta bir restoran olabilir. İlgili iş ve siz, Kanada hükümetinin belirlediği şartları karşılarsanız, istediğiniz işletmeyi satın alarak Kanada’ya göç edebilirsiniz.

Avantajlar: Kanada’da faaliyet gösteren bir işletmenin satın alınmasının temel avantajı, işletmenin hazır olmasıdır. Bilinen bir işletmenin müşteri kitlesi oluşmuş, kendi müşterilerini çekmiş ve işinizin temellerini atmış olması demektir. Ayrıca kurulum ve kayıt işlemleri yapılmış, gerekli izinler ve onaylar alınmış ve siz çok kısa sürede yerleşebilirsiniz.

Dezavantajlar: Öte yandan, bu yatırım yolunun dezavantajı yüksek maliyetidir. Çünkü genellikle işletme sahipleri, başlangıçta işlerini kurmak için büyük çaba harcadıkları için, işlerini düşük fiyatlara devretmeye istekli olmazlar ve satın aldığınız işletme için ödeyeceğiniz bedel, sıfırdan aynı işi kurmak için ödeyeceğinizden daha yüksek olabilir.

Önemli Not: Faal işletmelerin satın alınmasında, avukatınızın veya işletme danışmanınızın önemi büyüktür çünkü o, işletme belgelerini ve dokümanlarını incelemeli, mevcut sahibin iddialarının doğruluğunu doğrulamalıdır. Bazı durumlarda mevcut sahibi işletmenin karlılığını gerçek dışı bir şekilde gösterebilir veya işletmenin vergi sistemlerinde sorunları olabilir. Bu nedenle, deneyimli bir danışman veya avukatın varlığını asla hafife almayın.

Bir Faal İşletme Satın Alma Koşulları

 • Yönetim deneyimine sahip olmanız veya kendi ülkenizde bir işletme sahibi olmanız gerekir.
 • Kesinlikle işletmeyi satın almak için yeterli sermayenizin olması gerekir.
 • Diploma derecesinden daha yüksek bir eğitim belgesine sahip olmalısınız.
 • Ortalama düzeyde İngilizce konuşabilmelisiniz. Ancak dil belgesi sunmanız gerekli değildir.
 • Kanada’da bir işletme satın almak istiyorsanız, tüm işletmeyi veya en azından %51’ini satın almalısınız.

Şimdi soru şu: Bir faal işletmeyi nasıl bulabiliriz?

 • Ticaret alanındaki çeşitli dergi ve gazeteleri temin edin. Faal işletmelerin satış ilanları bu yayınlarda basılır.
 • İnternette arama yapın ve işletme satış sitelerinden mevcut tüm seçenekleri inceleyin.
 • Aracılar ve komisyonculardan yardım alın. Bu alanda çalışmış ve işletme sahipleri ile iletişim halinde olan kişiler.

Eğer Kanada’da faal bir işletme satın almayı düşünüyorsanız, danışmanlarımızla iletişime geçerek sizin için uygun seçenekleri sunmalarını sağlayabilirsiniz.

Franchise 

Franchise, belirli bir markanın şubelerinden birini satın alma anlamına gelir. Örneğin, tüm Burger King şubeleri ana markadan franchise alır ve belirli standartlara göre faaliyet gösterirler. Franchise, bir hazır işletme satın alma ile karşılaştırılabilir, çünkü bir marka satın alırsınız, kendi müşterilerine sahiptir, geniş çapta reklam yapmıştır ve sonuç olarak, işletmenizi açarak o markanın hayranlarını çekebilirsiniz.

Franchise’ın Avantajları: Franchise’ın en büyük avantajı marka tanınırlığıdır, bu da müşteri çekme konusunda kolaylık sağlar, riskin düşük olmasını sağlar ve daha fazla kar elde etmenizi sağlar. Ayrıca, çoğu franchise’da personel eğitimi ve istihdamı için belirli bir sistem bulunur, bu da size bu süreçte fazla zahmet çekmemenizi sağlar.

Franchise’ın Dezavantajları: Belki de franchise’ın en büyük dezavantajı sınırlılığıdır. Çok durumda, ana markayla uyumlu olmanız gerekir. Yani, bir markanın bir şubesini satın aldığınız için, sözleşmenizde belirtilen belirli standartları takip etmek zorundasınız. Örneğin, hangi kaynaklardan ilk ürünleri alacağınız, hangi tür ürünleri sunacağınız, işletmenizin fiziksel özellikleri ve konumu nerede, nasıl reklam yapacağınız ve diğer markalar arasında farklı olan çeşitli konular. Ayrıca, bir markanın bir şubesi olduğunuz için, diğer şubelerin zayıf performansı işletmenizi etkileyebilir.

Önemli Not: Franchise alıcıları her ay kendi karlarının bir kısmını ana markaya ödemelidirler.

Kanada’da çeşitli franchise’lar sunulmaktadır ve bunların seçimi önemli bir süreçtir ve detaylı bir incelemeyi gerektirir. Kanada pazarını özel bir şekilde tanıyan Kanadalı avukatlarımız, bu süreçte sizinle güvenilir bir şekilde birlikte çalışacaklardır.

Franchise Lisans Ücreti: Bir franchise alırken, ana markaya belirli bir ücret ödemeniz gerekir, buna franchise lisans ücreti denir. Bu miktar, marka tanınırlığına bağlı olarak değişir ve işletmenizi başlatmak veya aylık olarak ödemeler yapmak için ödediğiniz diğer maliyetlerden ayrıdır.

Franchise satın almak, Kanada’da güvenli bir yatırım yapmanın bir yoludur. Bu ülkede birçok ünlü marka faaliyet göstermektedir ve çoğu yeni şubeleri açmaya isteklidir. Franchise satın alarak yatırım yapmak, dikkatli olmanız gereken riskli bir süreçtir; franchise lisansını hangi markadan alacağınız, sözleşmenizde hangi taahhütleri yapacağınız, şubenizi nerede açacağınız gibi konulara dikkat etmelisiniz