germany.pngYATIRIM YOLUYLA ALMANYA’YA GÖÇ ETMEK 

Avrupa’nın ekonomi devi Almanya, dünyanın diğer gelişmiş ülkeleri gibi, bu ülkenin pazarında iş kurarak hem kendisine fayda sağlayacak hem de bu ülkeye kazanç getirecek yatırımcıların varlığına can atıyor.

Yatırım yapmanın ve daha sonra Almanya’ya göç etmenin ve daimi oturum almanın farklı yolları vardır ve bunları bu makalede ele alacağız.

Bu Makalenin Içerikleri:

Almanya’daki yatırım yöntemlerini iki bölümde ele aldık

Almanya’da yaygın yatırım yöntemleri

 1. Bir şirketin kaydedilmesi ve bir iş kurulması
 2. Almanya’da aktif bir işletme satın almak
 3. Nasıl işlemlere başlanır?

Almanya’da daha sıra dışı yatırım yöntemleri

 1. Almanya’da yatırım fonları veya yatırım fonları aracılığıyla yatırım yapmak
 2. Tahvil satın alarak Almanya’ya yatırım yapın
 3. Tasarruf yoluyla Almanya’da yatırım
 4. Gayrimenkul satın alarak Almanya’da yatırım yapmak 

Şimdi yukarıdaki maddelerin her birini birlikte inceleyelim, olumlu ve olumsuz yönlerini ele alalım:

Almanya’da şirket tescili ve iş kurma

Almanya’da yatırım yapmanın en iyi yollarından biri bir şirket tescil ettirmek ve iş kurmaktır.Bu yöntemin değeri, sizin ve ailenizin bu ülkede kalıcı olarak ikamet etmesine yol açabilecek kadar yeterlidir.

Almanya, dünyanın her yerindeki girişimcilere fikirlerini Almanya’da hayata geçirme fırsatı veriyor.

Önemli not: Bu şirket tescili türünde startup fikirleri kadar yenilikçi olmayan ancak Almanya’nın ihtiyaçlarına göre hayata geçirilebilecek fikirlerden bahsediyoruz.

Almanya’da şirket kurmayı düşünüyorsanız fikrinizin Almanya’nın ekonomik veya kamu çıkarları doğrultusunda olmasına ve bu ülkenin ekonomisine olumlu etki yapmasına dikkat etmelisiniz.

Almanya’da şirket tescili için gerekli koşullar

 • İş planı: İlk adım, planınızın ayrıntılarının kaydedildiği ve Alman Ticaret Odası’na işinizin tüm yönlerine ilişkin kapsamlı bir bakış sunabilecek kapsamlı ve eksiksiz bir iş planı hazırlamaktır.
 • Yaş: 18 yaşını doldurmuş olmanız, 45 yaşını doldurmuşsanız kendi işinizi yürütebilecek yeterliliğe sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. İşiniz ve akademik deneyiminiz bu alanda yardımcı olabilir.
 • Bütçe: Şirket tescili için harcanan tutarlar farklıdır ancak genel olarak Almanya’da şirket tescili için gereken minimum tutar 75.000 Euro’dur.

 • İş deneyimi: Yatırım yapacağınız alanda deneyimli ve iş geçmişine sahip olmanız gerekmektedir.
 • Dil becerileri: Almanya’da yatırım yapmak için Almanca öğrenmenize gerek yok.

Alman birliklerini işe almanın koşulları

İşletmenizin Almanya’da en az 5 kişiye iş yaratacak şekilde planlanması gerekiyor. 

Almanya’da yatırım için en karlı alanlar

 • Gıda endüstrisi
 • Turist ve turizm alanı
 • Sağlık ve sigorta
 • Bilgi Teknolojisi
 • Mühendislik ile ilgili tüm alanlar

Almanya’da aktif bir işletme satın almak

Almanya’daki diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, aktif bir işletme satın alarak yatırım yapabilir ve oturma izni alabilirsiniz. Almanya’da aktif bir işletme satın almanın maliyeti; işletmenin geçmişi, işletmeyi satın aldığınız şehir, o işletmenin faaliyet alanının büyüklüğü veya küçüklüğü gibi faktörlere göre değişmektedir.

Neden Almanya’da aktif bir işletme satın almalı

Bir işletmeyi satın alarak, daha önce şirketin kurulmasına ilişkin faaliyetlerin bir kısmı yapılır ve zamandan ve paradan tasarruf edersiniz ve sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca aktif işletmelerin çoğu zaman kendi müşterilerine sahip olmaları avantajı vardır, dolayısıyla reklamcılık, müşteri çekme ve markalaşma alanında daha kısa bir yolunuz olacaktır.

Neden Almanya’da aktif bir işletme satın almıyorsunuz

Aktif bir işletme satın almanın temel sorunu yüksek fiyatıdır. Bu maliyetlerin bir kısmı resmi evrak ofisleri ve tescil işlemleriyle ilgili, bir kısmı da işletme sahiplerinin, başlatmak için gösterdikleri çabalar nedeniyle yüksek miktarlarda para almayı beklemelerinden kaynaklanıyor.

Almanya’daki başlangıç ​​projeleri

Almanya, start-up projelerini çekmekle ilgilenen ana taraflardan biri ve start-uplara iyi olanaklar sağlıyor. Almanya, bilgi teknolojisi alanında pazara yeni fikirler getiren ve bilişim dünyasında etkili olabilecek startupları çekmekle daha fazla ilgileniyor.

Almanya’da start-up kurmanın koşulları

 • Yeni fikir: Bu konu her ülkeyi ilgilendirmiyor ama Almanya için bu ülkeye yenilikçi bir fikirle girmeniz çok önemli.
 • İş planı: Elbette yeni bir fikri sunmak ve tanıtmak için kapsamlı bir iş planına da ihtiyaç vardır ve iş planınızın eksiksiz olmasını sağlamak ve ardından sunmak sizin görevinizdir.
 • İş yaratma: Almanya yeni istihdam yaratmaya büyük önem veriyor. Dolayısıyla bu ülkedeki startup projelerinin yeni iş pozisyonları yarattığını gösterme şansı yüksek.
 • Dil becerileri: İşletmenizin gerektirdiği düzeyde, Almanca diline aşina olmanız gerekir.
 • Yeterli bütçe: İşinizi kurmak için yeterli paranızın olması gerekiyor ve bu miktar en az 25 bin euro olarak belirlendi.

Yukarıdaki yöntemlerin her birinin, ayrıntılı ve kapsamlı inceleme gerektiren kendine has avantaj ve dezavantajları vardır.Bizim önerimiz, Almanya’da yatırım yapmak istiyorsanız Beyaz Gelecek’in ekonomi danışmanlarına danışarak en iyi yöntemi seçmenizdir.

Yatırım yoluyla Almanya’da oturma ve pasaport alma

Almanya’da uygun bir yatırım yapabilir ve kendi işinizi kurabilirseniz (şirket tescili, Alman işletme satın alma ve kurma yöntemlerinden herhangi birini kullanarak), size Almanya’da üç yıllık bir ikamet verilecektir ve 5 yıl sonra bu ülkenin pasaportuna başvurabilirsiniz.

Almanya’da daha sıra dışı yatırım yöntemleri

 • Almanya’da yatırım fonları veya yatırım fonları aracılığıyla yatırım yapmak

Bu yöntemde siz de dahil olmak üzere kapitalistler paranızı menkul kıymetlerden oluşan bir fona koyarlar. Bu fonun yönetimi bu konuda yetkin kişilerle birlikte olup, bu tutarları borsada kendi takdirlerine bağlı olarak takas ederler ve bu çoğu zaman sizin yararınıza, bazen de zararınızla sonuçlanır.

 • Tasarruf yoluyla Almanya’da yatırım yapmak

Nakit paranızı Alman bankalarında saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda ona erişebilirsiniz. Alman tasarruf hesaplarına sunulan faiz oranının şu anda yüzde sıfır ile bir arasında olduğunu düşünün!

 • Tahvil satın alarak Almanya’ya yatırım yapmak

Tahvil satın alarak Alman hükümetine borç veriyorsunuz ve karşılığında faiz alıyorsunuz. Bu yatırım diğer yöntemlere göre daha güvenlidir ancak miktarları oldukça yüksektir.

 • Gayrimenkul satın alarak Almanya’da yatırım yapmak

Almanya’da gayrimenkul, dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi konuma, boyuta, inşaat yılına ve diğerlerine bağlı olarak farklı fiyatlarla sunulmaktadır. Bu ülkede mülk satın alarak yatırım yapabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiriyle Almanya’da oturma izni alamazsınız. Bu nedenle amacınız göçmenlik yatırımı yapmaksa bu yöntemlere başvurmamanızı öneririz.