ABD ve Kanada'da Eğitim Arasındaki Farklar

Hem Kanada hem de Amerika, uluslararası öğrencilerin eğitim görmesi için iyi yerler olabilir. Bu yorumlara rağmen, uluslararası bir öğrenci olarak hangi ülkede eğitim alacağınıza karar verirken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler vardır. Bu yazıda, bu ülkede eğitim ve farklılıkları hakkında sıkça sorulan bazı soruları cevaplayacağız. Eğitim kalitesi, eğitim maliyeti, yaşam kalitesi, iş fırsatları ve göçmenlik politikaları göz önüne alındığında, hangi ülkenin sizin için en iyisi olduğunu bileceksiniz. Tüm bu faktörler, uluslararası bir öğrencinin yolculuğuna başlarken çok önemlidir.

Hem Kanada hem de Amerika Birleşik Devletleri, özellikle Türk öğrenciler için eğitimlerine devam etmek ve yurtdışında okumak için öğrencilerin favori seçenekleridir. statista.com istatistiklerine göre, 2021-2022 akademik yılında yaklaşık 948.519 uluslararası öğrenci Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve bu miktar 2022’de Kanada için 550.000 oldu. Her iki ülkedeki öğrenciler mükemmel öğretim ve araştırma kaynaklarına erişebilirler.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitim kalitesinin karşılaştırılması

Bu iki ülkenin üniversitelerinin sıralaması açısından, Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri Kanada’dan daha iyi bir sıralamaya ve konuma sahiptir. 2022 QS Dünya Üniversite Sıralaması’na göre, dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında sadece 2 Kanada üniversitesi bulunmaktadır. Buna karşılık, ABD üniversiteleri bu sıralamada dünyanın en iyi 100 üniversitesinde 29 üniversite ile temsil edilmektedir (ilk 50’de 18 üniversite ile). Tabii ki, öğrenci araştırması yapmanın ve  bunu başarmanın üniversitelerin sıralamasıyla sonuçlandığını ve her iki ülkenin de iyi bir eğitim kalitesine sahip olduğunu unutmayın.

Sonuç olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin akademik araştırmanın kalitesi açısından Kanada’dan daha iyi olduğu doğrudur; Bununla birlikte, ABD ve Kanada üniversitelerindeki öğretim kalitesi göz önüne alındığında, her iki ülkenin de yaklaşık olarak aynı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, önceliği prestijli bir araştırma odaklı üniversiteye gitmek olmayan uluslararası bir öğrenciyseniz, ABD ve Kanada çok yakındır. Ancak, aynı zamanda araştırmaya da odaklanan dünyanın en üst düzey bir üniversitesini aradığınızı varsayalım. Bu durumda, Amerika Birleşik Devletleri’nin önceliği ve sunabileceği daha fazla fırsat vardır.

Önemli noktalar:

– Kanada ve Amerikan yükseköğretim kurumları öğretim kalitesi açısından neredeyse eşittir.

– Araştırma odaklı alan aramayan uluslararası öğrenciler için her iki ülke de büyük fırsatlar sunmaktadır.

Kanada’da eğitim maliyetinin Amerika Birleşik Devletleri ile karşılaştırılması

Genel olarak, Kanada’da eğitim maliyeti Amerika Birleşik Devletleri’nden çok daha düşük olacaktır. Kanada’daki öğrenciler yılda Amerika Birleşik Devletleri’nden çok daha düşük bir öğrenim ücreti ödeyecekler, bu nedenle her ikisi de mükemmel eğitim hizmetlerinden yararlanacaklar. Her iki ülkede de, eğitim seviyesine ve çalışma alanına göre, her bir kişinin yılda ödediği miktar farklı olacaktır.

Kanada üniversitelerinin 2021-2022 yıllarında   lisans seviyesi için öğrenim ücreti yaklaşık  26.500 dolar, yüksek lisans seviyesi için ise yaklaşık 15.650 dolar; Bu miktar tıbbi alanlar için daha yüksektir.

Amerika’da, özel üniversiteler devlet üniversitelerinden daha fazla öğrenim ücreti almaktadır. Kar amacı gütmeyen özel bir üniversitede lisans düzeyinde okuyan bir öğrenci, öğrenim ücretinde 35 ila 60 bin dolar ödemek zorundadır; Devlet üniversiteleri için bu miktar 8.000 ila 30.000 dolar arasındadır. Üniversite öğrenim ücretlerinin eyaletten eyalete değiştiğini unutmayın.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mali yardımların karşılaştırılması

Her iki ülkede de nispeten yüksek eğitim maliyeti göz önüne alındığında, öğrencilere birçok burs ve maddi yardım da sunulmaktadır. Tabii ki, bu yardımların Kanada’nın üniversitelerinde ve eğitim kurumlarında sağlanmasının doğal olarak Amerika’dan daha fazla olacağını ve Kanada’da mali yardım alma olasılığının Amerika’dan daha yüksek olduğunu söylemeye gerek yok.

ABD ve Kanada’da Yaşam Kalitesi

Yaşam kalitesi, başka bir ülkeye göç etmek veya okumak isteyen bir kişi için her zaman çok önemlidir. Sağlık hizmetleri, yaşam maliyeti ve hava koşulları gibi faktörler çok önemlidir. İki ülkeyi sağlık hizmetleri maliyetleri açısından karşılaştırırken, açık bir kazanan var. Genel olarak, Kanada’daki sağlık hizmetleri maliyetleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık maliyetlerinden önemli ölçüde daha ucuzdur. Bunun nedeni, Kanada’daki sağlık sisteminin kamu tarafından finanse edilmesi, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük ölçüde özelleştirilmesidir. Yaşam maliyetine gelince, her iki ülkede de, yaşam maliyeti farklı bölgelere bağlı olarak çok farklıdır. Genel olarak, her iki ülkede de, yoğun nüfuslu bölgelerde yaşamanın maliyeti, daha az nüfuslu bölgelere göre çok daha yüksektir.

Toronto, Kanada veya New York, ABD’de okuyan uluslararası öğrenciler için yaşam maliyetinin, eğitimlerine daha az nüfuslu şehirlerde ve daha az dikkatle devam eden öğrencilerden çok daha pahalı olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, ABD veya Kanada’da yoğun nüfuslu bir bölgede eğitim görmenin maliyeti de avantajlarla birlikte gelir.

Hava koşullarına gelince, Amerika’nın birçok iklim değişikliği vardır ve farklı iklimlere sahip bölgeleri vardır. Örneğin, Kaliforniya sıcak ve kuru, Florida ise nemlidir. Ancak Kanada, çoğunlukla soğuk, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nden daha az değişken olan daha düzgün bir iklime sahiptir. Genel olarak, birçok uluslararası öğrenci, birçok iklim seçeneği nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ni Kanada’ya tercih etmektedir. Bu nedenle, yıl boyunca hoş hava sizin için önemli bir faktörse, ABD’de okumak Kanada’dan daha iyi bir seçenek olacaktır.

Önemli noktalar:

– Amerika Birleşik Devletleri ile karşılaştırıldığında, Kanada’daki sağlık hizmetleri daha uygun maliyetlidir.

– Her iki ülkede de yaşam maliyeti bölgeden bölgeye değişmektedir. Bununla birlikte, uluslararası öğrencilerin Guelph veya Birmingham gibi daha az nüfuslu bölgelerde eğitim görmeleri Toronto veya New York’tan çok daha ucuzdur.

ABD ve Kanada’daki İş Fırsatlarının Karşılaştırılması

Her zaman aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da okuduktan sonra çalışma durumunun karşılaştırılmasıdır. Bu iki ülkede eğitim ve öğretimlerini tamamladıktan sonra, öğrenciler gelecekteki kariyerleri için uygun planlamayı düşünebilmeleri için çalışma koşullarının da farkında olmalıdırlar. Çalışma koşulları ile ilgili olarak ve genel olarak Amerika ve Kanada’da okuduktan sonra çalışma durumunu karşılaştırarak, her iki ülkenin de hemen hemen tüm alanlarda ve çalışma alanlarında uygun bir işgücü piyasasına sahip olduğunu söylemeliyiz.

Mezun olduktan sonra, her iki ülkeden uluslararası öğrenciler çalışma alanlarına göre bir iş başvurusunda bulunabilir ve Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada’daki mevcut iş pozisyonları arasından seçim yapabilirler. Ancak ABD ve Kanada’da okuduktan sonra iş durumlarının karşılaştırılması konusunda doğru bir cevap vermek istersek, ABD ülkesi iş pozisyonları açısından daha fazla çeşitliliğe sahip olması nedeniyle Kanada’dan biraz daha iyi bir duruma sahiptir ve bu karşılaştırmada küçük bir farkla üstün konuma gelebilir.

Hangisinin daha iyi Seçenekleri var?

Birçok öğrenci, çalışmalarını tamamladıktan sonra hangi ülkenin uluslararası öğrencilere daimi ikamet izni verdiğini bilmek ister. Her iki ülkenin de daimi ikametgahla biten bir yolu olduğunu söylemeliyiz, ancak bu yol Kanada’da biraz daha kolay.

Amerika’da, uluslararası bir öğrenci olarak mezun olduktan sonra yeşil kart alma yolu aşağıdaki üç yolu içerir:

– Beş “tercih” kategorisinden biri aracılığıyla göçmen işgücü (ekonomik / iş göçmeni) olarak başvurun veya olağanüstü yeteneklere sahip bir kişiyle aynı vize için kişinin kendisi tarafından başvurun.

– Göçmen yatırımcı olarak başvurun

– Bir Amerikan vatandaşının eşi olarak başvurun

Uluslararası öğrencilerin Amerika Birleşik Devletleri’nde yabancı işçi olarak kalış sürelerini uzatabilecekleri birçok seçenek olmasına rağmen  , birkaç yol geçici ikametten sonra yeşil kart almaya yol açmaktadır.

Oysa Kanada’da göç, uluslararası öğrenciler için çok daha kolaydır. Uygun kurslardan birinde (en az bir yıl sürmüş olması gereken) ve DLI olarak bilinen yüksek öğretim kurumlarından birinde okuyan öğrenciler, mezuniyet sonrası çalışma vizesi veya PGWP vizesi için başvurabilirler.

ABD mi Kanada mı?

Bu ülkelerden herhangi birinde okumak için herhangi bir işlem yapmak istemeden önce, gerekli tüm araştırmaları yaptığınızdan emin olun. Tercihlerinizi, önceliklerinizi, ilgi alanlarınızı ve hedeflerinizi bir kağıda listeleyin ve diğer yandan her ülkenin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırın ve buna dayanarak nihai seçimi yapın.

Örneğin, daha düşük bir maliyetle yüksek öğrenim önceliğinizse ve yüksek lisans ve doktora seviyelerinde okumak istiyorsanız, Kanada muhtemelen sizin için daha iyi bir seçim olacaktır; Ya da Amerika, dünya standartlarında eğitim ve rahat yaşam koşulları isteyen insanlar için daha uygundur ve sayısız iş fırsatı onlar için önemlidir ve eğitimlerine ve yaşamlarına daha fazla para harcayabilirler.

Beyaz Gelecek Company’deki avukatlarımız ve danışmanlarımız, koşullarınıza göre size en iyi rehberliği sağlamak ve yol boyunca yanınızda olmak için sizinledir sevgili varlıklar.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir