1- Eğitim

Günümüzde birçok genç farklı bir ülke deneyimlemek ve kültür, yaşam tarzı ve yabancı dil konusunda yeni bir pencere açmak için yurtdışında, özellikle de prestijli uluslararası üniversitelerde eğitim almakla ilgileniyor. Yurtdışında eğitim almak yalnızca kültürel bir deneyim ve üstün eğitim kalitesi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kariyerinize yön vermek için bir giriş niteliğindedir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almak süreç, yöntem ve detaylar hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Eğitim alacağınız bölüm ve üniversite için detaylı bir araştırma yapılmalı ve başvuru sürecinde doğru yol ve yöntemler takip edilmelidir. Dil yeterliliği gösterme, akademik özgeçmiş yazma, ön yazı hazırlama, fırsatlar ve fonlar bulmanın yanı sıra sınavlara ve mülakatlara hazırlık, başvuru sürecinin doğru yürütülmesi de dahil olmak üzere sürecin takibi büyük önem arz etmektedir. Bu adımların doğru ve profesyonel takibi ve yürütülmesi, başvuru sahibine daha iyi fırsatlar sunabilir ve gelecekteki yolu daha sorunsuz hale getirebilir. Ayrıca, mezuniyet sonrası eğitim alınan ülkenin öğrenciye sunduğu oturma ve çalışma izni konusunda sunduğu haklar, üniversite başvurusunda bulunmadan önce dikkate alınması gereken en önemli konulardan biridir.

Sizlere en uygun yolu belirliyor ve süreç boyunca yardımcı oluyoruz.

2- Schengen vizesi

Schengen vizesi, Schengen anlaşmasını imzalayan ülkelerde en fazla 90 gün konaklama izni veren kısa süreli bir vize türüdür. Bu yazımızda Schengen vizesi alabilmek için gerekli adımları açıklayacağız.

Schengen vizesi alım adımları:

Schengen vize türünü belirleyin: Seyahat amacınıza bağlı olarak farklı Schengen vize türleri vardır. Sizin için uygun olan vize türünü belirleyin. Başvurunuz için uygun zamanı belirleyin: Seyahatinizden en erken 6 ay önce ve en geç 2 hafta öncesinde vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Genellikle seyahatinizden 3 hafta öncesinde başvuru yapmanız tavsisye edilir.

Vize başvuru formunu doldurun: Gerekli bilgilerin sunulduğu vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu form kişisel bilgileriniz, geçmişiniz, seyahat amacınız ve seyahatinizle ilgili bilgileri  kapsar.

Gerekli belgeleri toplayın: Schengen vizesi almak için gerekli belgeleri sunmanız gerekmektedir. Bu belgeler kişisel belgeler, finansal bilgiler, uçak bileti ve seyahat sigortası bilgilerini içerebilir. Her Schengen üyesi ülke kendi özel gereksinim belgelerini de içerebileceğinden öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğundan bilgi almanız daha iyi olacaktır.

Vize görüşmesine katılın: Vize başvurusu yaptıktan sonra, ilgili ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğu ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu görüşmenin amacı bilgilerinizi kontrol etmek ve doğruluğundan emin olmaktır. Vize ücretini ödeyin: Vize başvurunuzun işleme alınması için gereken ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret bütün ülkeler için sabittir ve kişi başı 80 euro’dur.Vize onayını bekleyin: Schengen vize başvurunuz için onay ya da red alacaksınız. Genellikle, vize işlemi birkaç hafta sürmektedir. Red aldığınız durumda itirazda bulunabilirsiniz.Onay alan kişiler yurtdışı seyahati için izin verilen süreyi dikkatle control etmelidirler.

Schengen vizesi alındıktan sonra, aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz:

Seyahatten önce, seyahat sigortanızı olası tıbbi masraflar ve diğer riskler için satın almanız gerekmektedir. Seyahate giderken, pasaportunuzu, seyahat sigortanızı, uçak bileti ve Schengen vize onayınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.Unutmayın ki Schengen vizesi turizm ve ziyaretler için sınırlı konaklama süresi sunmaktadır ve eğer Schengen ülkelerinde uzun süreli çalışmak veyaa eğitim yapmak istiyorsanız farklı vize türlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Yurtdışı Çalışma Danışmanlığı

3- Çalışma İzni

Firmaların çalıştırmak istedikleri yabancı uyruklu vatandaşlar için çalışma izni almaları zaruridir. Çünkü yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamaz. Bu nedenle ilgili firmanın, yabancı çalışan için çalışma izni alması ve gerekli kurumlara müracaatlarda bulunması gerekmektedir. 

Çalışma vizesi olan kişiler oturma izni ve diğer yan haklardan da faydalabilmektedir.

4- Özgeçmiş ve Mülakat

Özgeçmişinizi başarılarınızın sıralandığı bir listeden çok, sizin reklamınızı yapan bir araç olarak görmenizde yarar var. İşveren için değerli olan bütün nitelikleriniz özgeçmişinizde uygun bir şekilde bulunmalı. Herhangi bir iş başvurusunda bulunmadan önce kendinizi tanıtmanız için mutlaka doğru hazırlanmış bir özgeçmiş sunmanız şart. Özgeçmişiniz doğru, anlaşılır, açık ve kısa olmalıdır ki dikkat çeksin. 

Beyaz Gelecek Danışmanlık olarak özgeçmiş hazırlamanıza yardımcı oluyoruz ve sizi mülakatlara hazırlıyoruz. 

5- Kişiye Özel Öneriler

Gidebileceğiniz ve gitmek istediğiniz ülkeleri belirlerken sizin durumunuza göre değerlendirme yapıyoruz. Hayallerinize giden bu yolda sizlerle birlikte olmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek istiyoruz.

6- Denklik

Yurtdışında eğitim aldığınızda veya vatandaşlığınız olan ülkede eğitim alıp farklı bir ülkede eğitiminize devam etmek veya çalışmak istediğiniz durumda diploma, sertifika ve mesleki yeterlilik belgelerinizin denkleştirilmesi gerekmektedir. Söz konusu dökümanların tercümesi de bu işlemlere dahildir.Beyaz Gelecek Danışmanlık olarak evraklarınızın denkleştirilmesi ve tercüme işlemlerinde sizlere yardımcı oluyoruz.

7- Türkiye’deki Yabancılar

Yabancılar için Türkiye hem eğitim hem de iş olarak farklı fırsatlar sunmaktadır. Bir yabancı olarak Türkiye’de eğitim almak veya çalışmak istediğiniz durumda bütün işlemlerinizi sizler için yapıyoruz.

8- Oturma İzni

Kısa/uzun vadeli planlarınız ve durumunuz danışmanlarımız tarafından tespit edilip size uygun programları tavsiye ediyoruz. Gitmek istediğiniz ülkeye karar vermediğiniz durumda ülkelerin genel özellikleri, bütçe ve diğer koşulların size uygunluğunu analiz edilerek çeşitli seçenekler sunuyoruz.

Sizlere yardımcı olmak ve size en uygun tavsiyeleri vermek için hizmetinizdeyiz.

9- Mesleki Değerlendirme

Sahip olduğunuz bilgi, beceri ve yetkinliklerinizi tanımlıyor ve gerekli durumlarda mesleki yeterliliğinizi belgelendiriyoruz. Ekiklerinizi tespit ediyor ve bu eksiklerinizi gidermek için sizlere çözüm önerileri sunuyoruz. Yetkinliklerinizi değerlendirme ve belgelendirme sürecinde sizlerin yanındayız. Danışanlarımıza mesleki rehberlik sağlıyoruz ve ilgili kurumlara sizler için referans oluyoruz.