Kalıcı veya geçici ikamet hakkı elde etmek isteyenler için uzman ekibimiz, sürecinizi başından sonuna kadar yönetiyor ve engelleri kaldırmak için çaba sarf ediyor. Size en uygun ikamet türünü belirleyerek, göç yolculuğunuzu kolaylaştırıyoruz.

Göç ve İkamet: Yeni Bir Yarın İçin Yolculuk

Bu nedenle, uzun vadeli veya kısa vadeli ikamet sorunu değil! Daha iyi bir yerde yaşamak için çaba sarf etmek gerekir, bazen tamamen yeni bir yerde yaşamaya başlayabiliriz. Bazı durumlarda, başlangıçta ikametimiz koşullu ve geçici olsa da, doğru yolda olduğumuzu açıkça görebiliriz ve hayat ve kalıcı ikamet için bir fırsatın aslında bize sunulan en düşük şey olduğunu biliriz.

Kendi ve ailemizin geleceği için daha iyi bir yarın umuduyla göç etme kararını kesin olarak verdiğimizde, farklı zorluklar ortaya çıkar. Bunların en önemlilerinden biri, başka ülkelerde ikamet etme ve yaşama izni almaktır.

Gelişmiş ülkeler, kararlı ve yetenekli bireyleri çekmek için birçok göç yolu ve yol sunarlar, ancak kendi ülkelerine verdikleri yüksek değer nedeniyle, sadece kendi faydalarını kanıtlayan kişileri çekmeyi amaçlarlar. İşte bu nedenle geçici ve kalıcı ikamet izni kavramları ortaya çıkar.

Gerçek şu ki, çoğu göçmen vizesi geçici ikametle birlikte gelir. Tıpkı tüm öğrenci vizelerinin eğitim süresi boyunca öğrenci izni vermesi gibi ve eğer öğrenci eğitimini tamamladıktan sonra o ülkede yaşamaya devam etmek isterse, değerini kanıtlamalı ve uygun bir iş bulmalıdır, tam olarak aynı değeri kanıtlamak anlamına gelir. Bu nedenle, bir Kanada veya Avustralya üniversitesi mezunu, veya başka bir yerde mezun olmuş kişi, geçici eğitim ikametini geçici iş ikametine dönüştürebilir ve birkaç yıl çalıştıktan ve yeteneklerini kanıtladıktan sonra kalıcı ikamet izni alabilir.

Bu nedenle, iş vizesiyle göç edenler de genellikle aynı yolu izlerler. Onlar sadece eğitim dönemi geçirmemiş ve ilk etapta geçici çalışma izni alırlar ve genellikle yaklaşık 3 yıl sonra – çoğu ülkede – kalıcı ikamet izni alabilirler.

Tabii ki, her zaman istisnai durumlar da vardır. Bu, gerçekten “uzman” kişiler için geçerlidir! Kanada Express Entry sistemi gibi göç yöntemlerinde, “uzman” bireyler giriş anından itibaren kalıcı ikamet izni alabilirler. Ancak, bu kişinin gerçekten söz konusu alanda yüksek düzeyde uzmanlık sahibi olması gerektiği belirtilmelidir.

Bazı yatırımcı göçü yöntemlerinde – çok yüksek miktarlarda – ve bazı ülkelerdeki startup projelerinde olduğu gibi, Kanada gibi, giriş anından itibaren kalıcı ikamet izni almak mümkündür.

Gerçek şu ki, kalıcı ikamet izni almanın ana ölçütü yeteneklerimizdir. Eğer göç etmeden önce çok fazla uzmanlık ve yetenek kazanmışsak (yüksek iş deneyimi, üstün eğitim, yüksek dil puanı ve benzeri), kalıcı ikamet sağlayan yöntemlere başvurabiliriz. Ancak, çoğumuzun bu seviyeye ulaşacak kadar zamanımız ve fırsatımız olmayabilir. Bu nedenle, en uygun olan yöntemi seçip istediğimiz ülkeye geçici ikamet izni ile girip daha sonra çabalarımızla ve yeteneklerimizi geliştirerek birkaç yıl sonra kalıcı ikamet izni almak en akıllıca karardır.

Beyaz Gelecek şirketinde, göç yöntemlerinin tüm detaylarına ve alınan ikamet türlerine hakim uzman danışmanlar bulunmaktadır ve size en uygun ve en kısa yolu bulmanıza yardımcı olabilirler.