İsveç Göçmenlik

İsveç Göçmenlik Şartları

İsveç, vatandaşlarının çok iyi sosyal ve refah haklarına sahip olduğu, dünyanın gelişmiş ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle İsveç’e göç etmek, gelişmiş ülkelere göç etmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. İsveç vatandaşlarına yönelik birçok sosyal hizmet ücretsiz veya devlet sübvansiyonludur. Yüksek yaşam kalitesi, bu Avrupa ülkesinde yaşamanın bir başka avantajıdır. İsveç’e göç etmenin farklı yolları vardır.

Bu yollardan en popüler olanları aşağıda anlatacağımız yatırım ve şirket kaydı, evlilik, iş veya eğitim göçü, mülk satın alma ve benzeri durumlardır. İsveç’ten vize almanın gereklilikleri hakkında daha fazla bilgi için resmi web sitelerini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Isveç’te oturma izni almanın çeşitli yolları vardır. Yabancı ülke vatandaşı olarak İsveç’te oturma izni alabilmek için size uygun yöntemi takip edebilirsiniz.

Vize türleri: AB vatandaşı değilseniz, İsveç’te çalışmak için çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. İsveç Göçmen Bürosu web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurmadan önce İsveçli bir işverenden iş teklifi almanız gerekmektedir.

Eğer İsveç’te bir işverene bağlı olmadan kendi işinizi yapmak istiyorsanız oturma izni başvurusu yapmalısınız. Bu vize türünden faydalanmak için yapmak istediğiniz işte yeterince tecrübe sahibi olduğunuzu kanıtlamalı, yapacağınız işe göre İsveççe veya İngilizce dillerinden birini yeterli seviyede bilmelisiniz. Firmanın sahibi siz olmalı ve oturma izniniz boyunca kendiniz ve ailenizi geçindirmek için yeterli maddiyata sahip olmalısınız. Ayrıca hedef kitleye sahip olduğunuzu ve gereken iş bağlantılarına sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir.

En az yüksek lisans mezunu, yüksek nitelikli çalışan olarak iş arama vizesi ile İsveç’te kalabilir ve 9 aya kadar iş arayabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz. İş arama sürecinde masraflarınızı karşılayabilecek seviyede maddi yeterliliğiniz olmalıdır.

İsveç’te üniversite eğitimini tamamlayan uluslararası öğrenciler mezuniyetleri sonrası iş aramak amacıyla belli bir süre İsveç’te kalabilirler.

İş olanakları: Hemşireler, teknik servis çalışanları, satış temsilcileri, hasta bakım çalışanları, sistem geliştirici/programcılar, yönetici asistanları, muhasebe uzmanları İsveç’te yüksek talep gören meslek gruplarından bazılarıdır.

Dil: Birçok İsveçli akıcı bir şekilde İngilizce konuşsa da, ülkede çalışmayı ve yaşamayı planlıyorsanız İsveççe öğrenmek iyi bir fikirdir. İsveççe dil kursları birçok üniversitede ve dil okulunda mevcuttur.

Barınma: İsveç’te kalacak yer bulmak, özellikle büyük şehirlerde zor olabilir. Blocket ve Bostad Direkt gibi sitelerde kiralık daire ve odalar bulabilirsiniz.

Yaşam maliyeti: İsveç nispeten pahalı bir ülkedir ve yaşam maliyeti yüksek olabilir. Buna göre bütçe ayırdığınızdan emin olun ve yiyecek, ulaşım ve sağlık gibi giderlerin maliyetini araştırın.

Çalışma

İsveç’te çalışmak için işverenden iş teklifi almanız gerekir. Bu bağlamda, başvuru sahipleri İsveç’te 4 yıl çalıştıktan ve vergi ödedikten sonra daimi ikamet başvurusunda bulunabilirler.

İnsanları İsveç’te çalışmayı tercih etmeye iten sebeplerden biri de vasıflı insanlara uygun temel maaş ve işgücü piyasası ve eşitlik ilkesidir. İsveç’teki ayrımcılıkla mücadele yasaları, cinsiyet, yaş, etnik köken veya engellilik durumu ne olursa olsun herkese aynı şekilde davranılmasını sağlar.

Ayrıca başvuranların (AB vatandaşı olmayanlar) İsveç’te çalışma izni varsa, başvuranın aile üyelerinin bu ülkede oturma izni alabilmektedir. Aile bireyleri için bu ikamet izni altı aydan fazla ise bu ülkede çalışma izni alabilirler.

Yatırım

İsveç, Avrupa’da yatırım alanında ana rakiplerden biri sayılabilecek, Avrupa’nın ve dünyanın üretici ülkelerinden biridir. Yabancı yatırımcılar bu ülkede yatırım yapmaktan birçok şekilde faydalanabilir. İsveç, uluslararası ilişkiler, teknoloji ve endüstrilerdeki özel teknolojiler, bilgi teknolojisi ve yaşam bilimleri alanlarındaki güçlü girişimcilik geçmişi ve potansiyeli nedeniyle dünyanın en yenilikçi ikinci ülkesi olarak kabul edilmektedir.

Yatırım yapmak bir kişinin mülkünün belirli bir miktarını bir projeye yatırmasına ve böylece İsveç’te kalıcı oturma izni almaya hak kazanmasına olanak tanır. İsveç’te kendi işini kurmak isteyen yabancı yatırımcılar şirket kurabilirler. İsveç’te bir şirketi kaydı açmak için iş planınızı hükümete sunmalısınız. Hükümet iş planınızı onayladığı durumda şirketi kaydettirebilir ve işinizi başlatabilirsiniz.

İşveç göçmenlik

Eğitim

Eğitim almak amaacıyla İsveç’te oturma izni alabilirsiniz. Eğitim sistemi ve yüksek eğitim kalitesiyle İsveç her zaman uluslararası öğrencilerin ilgisini çekmiştir. Ayrıca, her yıl, İsveç üniversiteleri, İsveç’te yaşayan öğrencilerin masraflarına yardımcı olmak için uluslararası öğrencilere yönelik çok çeşitli programları değerlendirmektedir.

İsveç’te eğitim alan üniversite öğrencileri çalışma iznine gerek duymadan ve süre kısıtlamasına tabi olmadan çalışabilirler. Mezuniyet sonrası iş aramak için vize başvurusunda bulunulabilirler.

Avrupa’nın merkezinde küçük ama gelişmiş ve müreffeh bir ülke olan İsviçre fazlasıyla modern bir eğitim sistemine sahiptir. Özel ve devlet okulları 3 dilde eğitim gören öğrencileri kabul etmektedir.İsviçre okullarında yıllık ortalama eğitim maliyeti 15 000 – 20 000 İsviçre frangı arasındadır.

Evlilik

İsveç’e evlilik yoluyla göç etmek için, her iki kişinin de (İsveçli ve İsveçli olmayan) sabıka kaydı olup olmadığı değerlendirilir. Ayrıca, bu ülkede evlilik için yaş şartı 18’in üzerindedir. Bir kişi İsveç vatandaşı ile evlendiğinde iki yıllık geçici oturma izni alır.Bu iki yıl boyunca kişinin evliliğinin normal bir durumda olup olmadığı ve birlikte yaşayıp yaşamadığı tekrar tekrar değerlendirilir. Bu dönemde İsveççe diline hakim olabilirseniz, şansınız artacaktır ve bu ülkede daimi ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz. Evliliğinizin sahte olduğu anlaşılırsa İsveç’ten sınır dışı edileceksiniz ve ikametgahınız iptal edilecektir.

İsveç’teki evlilik yasaları bu konuda çok katıdır. Hatta evliliğinizin iki yılı boyunca bir anlaşmazlık yaşayıp yaşamadığınızı veya anlaşmazlığınızın ne kadar derin olduğunu belirlemek için kontroller bile vardır.

Doğum

İsveç’te doğum sistemi kana dayalıdır. Doğan çocuk, beveynlerden birinin İsveç vatandaşı olması halinde doğum yeri ne olursa olsun İsveç vatandaşlığına hak kazanır. Ayrıca İsveç’te doğan bir çocuk, anne babasının kimliği bilinmiyorsa vatansızlığı önlemek için İsveç hükümeti çocuğa bu ülkenin vatandaşlığını verir.

Sanatçılar için oturma izni
Kalıcı ikamete de yol açan İsveç’te göçmenlik ve ikamet yöntemlerinden biri de sanatçıların bu ülkeye göç etmesidir. Sanatçılar için İsveç’te oturma izni almanın şartlarından biri, İsveç’te yaşamak için gerekli sermayeye sahip olduğunuzu ve sanat alanınızda çalışarak geçiminizi sağlayacak gelire sahip olduğunuzu kanıtlamaktır. Sanatçılar için İsveç’te kalmanın başlıca avantajlarından biri, bir dil veya eğitim niteliği gerektirmemesidir.

Yakın akrabadan davet mektubu
İsveç’e göç etmenin yollarından biri de bu ülkeye aile ilişkileri yoluyla göç etmektir. İsveç’te bulunan yakın akrabalarınız size bu ülkeye seyahat etmeniz için davetiye gönderebilir. Yakın bir akraba aracılığıyla bu ülkeye göç ederek önce 2 yıllık oturma izni alırsınız. Ardından oturma izninizi uzatabilir ve kalıcı oturma izni alabilirsiniz.