ABD Göçmenlik

ABD Göçmenlik Şartları

Fırsatlar ülkesi olarak bilinen Amerika, uzun yıllardır dünyada ana göç noktası olarak biliniyor. Bu ülke aynı zamanda dünyanın en önemli üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan dünyanın en önemli eğitim göçü destinasyonu olarak biliniyor. Ek bilgi için ABD hükümetinin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vize Gereksinimleri: ABD’de yabancı olarak okumak veya çalışmak için vizeye ihtiyacınız olacak. Koşullarınıza bağlı olarak farklı vize türleri mevcuttur. Örneğin, F-1 vizeleri öğrenciler içindir, H-1B vizeleri ise vasıflı işçiler içindir. Özel durumunuz için vize gerekliliklerini araştırmalısınız.

Aşağıda bahsedilen kişiler göçmen vizesi yoluyla ABD’ye göç edebilirler. Bu kişilerin eşleri ve 21 yaş altı bekar çocukları da kişinin durumundan faydalanabilir.

  • Bilim, sanat, eğitim, işletme veya spor alanında üstün yetenek gösteren kişiler alanlarında ulusal ve uluslararası başarı gösteren belgelere sahip oldukları durumda iş teklifi almadan Amerika’ya gidebilirler.

  • Araştırma veya eğitim konusunda en az 3 yıl deneyimli ve uluslararası düzeyde tanınmış olan öğretim üyesi ve araştırmacılar ABD’de bir üniversite veya yüksek eğitim kurumunda alanındaki çalışmalarına devam etmek için iş teklifi ile ABD’ye gidebilir.

  • Amerikalı bir işverenin farklı bir ülkedeki ana şirketi, yan kuruluşu veya şubesinde son 3 yıl içerisinde en az 1 istihdam edilmiş kişiler iş teklifi yoluyla ABD’ye gidebilirler. Başvuru sahibi ABD dışındaki işinde yönetici veya idari müdür sıfatıyla çalışmış olmalı ve yine bu sıfatla iş teklifi almış olmalıdır.

  • Alanında en az 5 yıl tecrübeli ve en az lisans mezunu olan uzmanlar ve bilim, sanat veya işletme alanlarından birinde olağanüstü kabiliyet gösteren kişiler iş teklifi yoluyla ABD’ye göç edebilirler.

En az 2 yıl tecrübeli yetenekli çalışanlar, en az lisans mezunu uzmanlar ve bir pozisyonu doldurabilecek uygun niteliğe sahip 2 yıldan az tecrübeli çalışanlar iş teklifi ile ABD’ye göç edebilirler.

Yabancı ülke vatandaşları yeterli sermayeleri olduğu ve gerekli koşulları sağladığı durumda yatırım yapma veya iş kurma yoluyla ABD’ye göç edebilirler.

ABD’de eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler öğrenci vizesi almak zorundadır. Öğrenci vizesi alabilmenin ön koşulu ABD’de bulunan bir eğitim kurumundan kabul almaktır.

İş Bulma: ABD’de bir yabancı olarak iş bulmak zor olabilir. Yabancı işçiler için vizelere sponsor olan şirketleri araştırarak başlamak isteyebilirsiniz. Okurken iş deneyimi kazanmanıza olanak tanıyan staj veya yurt dışı eğitim programlarını da değerlendirebilirsiniz.

Eğitim: ABD’de eğitim pahalı olabilir. Öğrenim ücretini, geçim masraflarını ve programınızla ilgili diğer ücretleri araştırmanız gerekecek. Maliyeti dengelemeye yardımcı olabilecek bursları veya mali yardım seçeneklerini de incelemek faydanıza olacaktır.

Amerikan Kültürü: Amerikalılar, kişisel başarılar, kariyer ve mutluluk arayışı gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkan bireyciliğe ve bağımsızlığa değer verme eğilimindedir. Amerika Birleşik Devletleri, farklı kültürlerin, dinlerin ve etnik kökenlerin bir birleşim noktasıdır.

Yasal Gereklilikler: ABD’de okuyan ve çalışan bir yabancı olarak, belirli yasal gerekliliklere uymanız gerekecektir. Örneğin, vergi beyannamesinde bulunmanız ve göçmenlik düzenlemelerine uymanız gerekmektedir. Gerekli tüm gereksinimleri karşıladığınızdan emin olmak için bir hukuk uzmanına danışmak isteyebilirsiniz.

ABD Göçmenlik

Amerika dünyanın en güçlü ekonomisine ve sanayisine sahip olması nedeniyle dünya genelinde göçmenler arasında en çok tercih edilen ülke konumundadır. Amerika’da ikamet edebilmenin farklı yol ve yöntemleri vardır.

Eğitim

Amerika’da eğitim almak dünyadaki birçok insan için arzu edilen bir durumdur. Her yıl Amerika’daki eğitim kurumlarına her yıl farklı ülkelerden birçok talep gelmektedir. Temel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde halk eğitimine girme yaşı eyaletlere bağlıdır, bu nedenle bazı eyaletlerde 5 yaşında, diğerlerinde 6 yaşında, birçok eyalette ise 7 yaşında başlamaktadır. 14.000 Amerikan okulu, “teorik” ve “teknik ve profesyonel” olmak üzere iki formattadır. Amerika, dünyanın en güçlü üniversitelerine sahip olduğu için uluslararası öğrenciler için her zaman bir numaralı destinasyondur, bu nedenle bu ülkenin üniversitelerine girme rekabeti çok ağırdır. Dünyadaki birçok ülkesinde olduğu gibi Amerika’da özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri vardır ve devlet üniversitelerinin öğrenim ücretleri daha düşüktür. Amerika üniversitelerine kabul almanız SAT, GRE, GMAT, LSAT ve MCAT sınavlarını geçmenize bağlıdır. F1 öğrenci vizesi ile belirli kısıtlamalara tabi olarak eğitiminiz süresince çalışma hakkınız vardır. Mezun olduktan sonra çalışmak ve ardından kalıcı oturma izni alabilmek mümkündür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde özel üniversitelerde eğitim almanın yıllık ortalama maliyeti 60.000$, devlet ve devlet üniversitelerinde ise 23.000$’dır. Akademik başarı gösterilmesi durumunda burs fırsatlarından faydalanmak da mümkündür. Beyaz Gelecek Danışmanlık olarak kabul, vize alma ve seyahat düzenlemeleri dahil olmak üzere Amerika’da eğitim alabilmeniz için bütün süreçlerde sizlerin yanındayız.

İş

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olan Amerika, çeşitli istihdam alanlarına sahiptir. Nitelikli iş gücüne olan ihtiyaç uzmanları ve vasıflı çalışanları bu ülkeye çekmektedir. Nitelikli işgücü; öğretim görevlileri, araştırmacılar, sporcular, sanatçılar, alanında uzman olan çalışanlar Amerika’ya farklı vizeler aracılığıyla gidip çalışabilirler. Amerika’da çalışmaya başladıktan belli bir süre sonra kalıcı oturma izni ardından vatandaşlık hakkına sahip olabilirsiniz.

Yatırım

Amerika’da yatırım yapmak ikamet izni almanın yollarından biridir. Sermayeniz ile mülk satın alabilir veya bir iş kurarak çeşitli ekonomik faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Doğum Yoluyla Vatandaşlık

Bir ülkede doğan bir çocuğa vatandaşlık verilmesi toprak ilkesi ve kan ilkesi olmak üzere iki farklı şekildedir. Amerika Birleşik Devletleri, bu ülkede doğan bebeğin vatandaşlık hakkı elde etmesi anlamına gelen toprak ilkesini takip eder. Çocuğun vatandaşlığı, ebeveynlerin daimi ikametgahı anlamına gelmez.

Evlilik

Amerika Birleşik Devletleri’nde evlilik yoluyla nişan vizesi K1 ve evlilik vizesi olmak üzere iki farklışekilde ikamet alabilirsiniz. K1 nişan vizesi evlilik vizesine dönüştürülebilen geçici bir vizedir.Çiftlerin 21 yaşından büyük olması, tercihen aynı dine sahip olması ve ilişkilerinin Amerika Birleşik Devletleri’ne girdikten sonraki 90 gün içinde evliliğe yol açması gerekir. Bu vizenin verilme süresi 3 ila 15 ay arasındadır. Öte yandan, birbirini en az bir yıldır tanıyan ve birbirlerine aşklarını kanıtlayabilen kişilere evlilik vizesi verilmektedir. Her iki taraf da daha önce en az bir kez görüşmüş olmalıdır.

iltica

Beyaz Gelecek Danımanlık bu alanda herhangi danışmanlıklar sunmamaktadır. İçerikler sadece   bilgi vermek amaçlıdır. Mülteci siyasi, ırksal, dini, kültürel ve benzeri nedenlerle ülkesinde kovuşturma, yargılanma, işkence veya ölüm riski altında olan ve ülkesini terk etmeye zorlanan kişidir. Başka bir ülke mültecinin koşullarını kabul ederse, mülteciye temel yaşam kolaylıklarını sağlamakla yükümlüdür. Uygun koşullar altında konaklamak, ardından mavi pasaport almak ve ilticayı kabul ettikten sonra beyaz pasaport almak, sığınmacıların hayatındaki adımlardan biridir. Sığınmacıların 3 yıla kadar çalışma hakları yoktur ve yaşam masrafları devlet tarafından karşılanır ve 5 yıla kadar Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılamazlar.

Sanatçılar ve Alanında Üstün Başarı Gösterenler

Uluslararası sanatçılar ve sporcular Amerika’da kalabilir ve mesleki faaliyetlerini P çalışma vizesi ile gerçekleştirebilirler. Bu kişilerin sanat ve spor alanında uluslararası düzeyde tanınmaları gerekir.

Küresel Yetenek Vizesi

“Global Talent” Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı oturma vizesi sunar, faaliyetlerine nu ülkede devam edebilen seçkin bilim insanlarına özeldir