canada.pngKANADA’YA ÇALIŞMA GÖÇÜ 

Kanada’da 2023’te düşük işsizlik oranı (yüzde 5,5), yüksek gelir Kanada’da işler, birçok iş fırsatı, pazar patlaması ve pozitif ekonomik büyüme, bu ülkeyi iş arayanlar için hoş bir varış noktası haline getirdi.

Kanada’ya çalışma göçmenliği koşullarını sağlayarak bu fırsata da sahip olabilirsiniz. Ve bu gelişmiş ülkede yüksek standartlarda yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Bu makalede okuduklarınız:

Kanada’ya çalışma göçmenliği yöntemleri

Size bu yolu uygun kategorilerle ve önemli detayları vererek tanıtalım.

Pratik kavramlar:

Balat’ın karmaşık dünyasına dalmadan önce birkaç temel kavramı gözden geçirelim:

 1. İş teklifi: İşveren tarafından yapılan her türlü iş teklifine iş teklifi denir. Önerilen işin istenen koşulları altında, onu kabul etmek için harekete geçmelisiniz. İş tekliflerinin şartları çok çeşitli ve farklıdır. Örneğin, bir iş teklifi için sertifikaya ihtiyacınız vardır.Yüksek düzeyde dil beceriniz ve başka bir iş teklifi için çok fazla iş deneyimine ihtiyacınız vardır.

 2. Finansal yetenek: Daha önce de söylediğimiz gibi finansal araç, yazılı bir finansal belgedir.Sizin ve ülkedeki arkadaşlarınızın hayatının bir yılını yönetme yeteneğinizi gösterir.Kanada’daki mevcut mali ödenek bir yıl için 12.500 $’dır.

 3. LMIA lisansı: Kanadalı işverenin iş teklifinde bulunmadan önce yetkililerden alması gereken izindir. Bu lisans bunun için şu anlama gelir: Belirli iş pozisyonu, Kanada’da yeterli işgücünün bulunmaması ve işveren yurtdışından işçilik talep edebilir.

 4. Çalışma izni: Kanada’da çalışma izni anlamına gelir. Herhangi bir göçmenlik yöntemini kullanabilirsiniz. Kanada’ya seyahat ettiyseniz çalışmak için çalışma izni almanız gerekir.

 5. TR ve PR: Kanada’ya geçici ikamet ile girerseniz, TR ikamet statüsü olarak adlandırılan durumdur. Kanada’ya turist, eğitim ve çalışma vizesiyle giren herkes ikamet türü TR olarak kabul edilir.Ve başlangıçtan itibaren veya bir süre sonra daimi ikametgahla girerseniz ikamet türünüz geçiciden kalıcıya geçiş yaptığınızda PR ikamet statüsünde olacaksınız. Bireysel anlamına gelir ve Kanada’da kalıcı olarak yaşayabilirsiniz.

 6. Ekspres giriş(GİRİŞ DENEYİMİ): Ekspres Giriş, belirli eyaletlerde ki kişilerin daha yetenekli olması, değerlendirilmesi, seçilmesi ve puanları varsa Kanada’ya göç edebilmesidir. Sistem üzerinden geçişin ana noktası Ekspres Giriş, bazı yöntemlerinde Kanada’ya daimi ikamet izniyle girdiğiniz anlamına gelir ve bu, Kanada’ya göç etmenin en hızlı yoludur ve genellikle yaklaşık altı ay sürer ve bu nedenle Ekspres Giriş olarak adlandırılır.

 7. CRS skor sistemi: Ekspres Giriş programlarından geçmeyi düşünenler için puanlama programı ile Kanada’ya giriş yapabilir. Bu programda kişiler aşağıdaki faktörlere göre derecelendirilir: Puanlar ve en yüksek puanı alanlar arasında yer alıp almadıkları başvuru yapıldığı takdirde Kanada’da oturma izni alma şansına sahip olacaklar.

CRS sisteminde ölçülen faktörler:

   • Dil becerileri
   • İş deneyimi
   • Eğitim
   • Uygun yaş
   • Adapte olma yeteneği
   • İş teklifi almak (İş teklifi almak her zaman zorunlu değildir ancak almak daha yüksek puanlara yol açar.)

8. Ölçek İşçisi Kanada: Nitelikli işçi veya uzman işgücü, uzmanlığa ve niyete sahip kişilerdir. Kanada’da oturma izni almaları ve bu ülkeye Ekspres Giriş sistemi aracılığıyla girmeleri gerekiyor. Bu kişilere öncelik veriliyor ve ardından CRS puanlama programı aracılığıyla seçiliyor.

Artık ana terimleri bildiğinize göre, Kanada’ya çalışma göçü yöntemlerine geçelim

Giriş sırasında sahip olduğunuz ikamet türüne göre Kanada’ya göçmenlik prosedürleri üzerinde çalışma yapılması gerekmektedir.

Aldığınız ülke iki ana gruba ayrılmıştır:

 • Geçici ikametle çalışma göçü
 • Daimi ikamet izniyle çalışma göçü

Geçici ikamet içeren dört ana iş göçü programı

İş Teklifi ile Kanada çalışma vizesi almak

Bahsettiğimiz gibi Kanada’dan iş teklifi alabiliyorsanız size Kanada çalışma vizesi verilir ve bu ülkede size geçici oturma izni verilir.

 • Geçerli bir iş teklifinin koşulları
  • İş teklifi tam zamanlı olmalı, yani haftada en az 30 tam saat olmalıdır.
  • Sezonluk iş tekliflerine çalışma göçmenlik vizesi verilmez.
  • İşverenle olan sözleşmenizin asgari süresi bir yıl olmalıdır.
  • Size sunulan iş teklifinin lisanslı olması veya hariç tutulması gerekmektedir.
  • Lisans gerektirmeyen iş teklifleri.

Önemli Not:Kanada’nın bazı bölgelerinde işgücü eksikliği nedeniyle bazı işler lisans almaktan muaftır.

 • İş teklifi almak için gerekli genel belgeler:
  • İlk adım, anlamlı ve elbette ki profesyonel bir özgeçmiş hazırlamaktır. Eğitimsel, mesleki, bilimsel ve araştırma kayıtlarını İngilizce yazmanız gerekmektedir.
  • Özgeçmişiniz ne kadar anlamlı yazılırsa, kabul edilme şansınız o kadar artar.

 • Bir iş teklifi varsa:
  • Çalışmalarınızın, tasarımlarınızın, medyanızın ve projelerinizin örneklerini içeren eksiksiz bir portföyün hazırlanması gerekmektedir.
  • Önceki işlerinizden tavsiye mektupları
  • İngilizce veya Fransızca dil sertifikası. (Tüm işlerde dil belgesi bulundurmaya dikkat etmelisiniz)
  • Teklifler zorunlu değildir ve dil sertifikası gerektirmeyen çok az iş teklifi vardır, ancak Göçmenlik Dairesi memurları Kanada’nın resmi dilini (İngilizce veya Fransızca) bilmeyenler için vizelerin onaylanması konusunda daha katıdır.
  • Ülkede işletmeniz varsa belgelerini de ibraz etmeniz tavsiye edilir.
  • Akademik sertifikalar ve üniversite transkriptleri
  • Mali yeterlilik belgesi
  • Son aşamada yukarıdaki öğelerin tümü hazır olduğunda veya işlemlere devam ederken hazırlayabilirsiniz.
  • Kanada iş sitelerinde veya sosyal ağlarda iş arayabilirsiniz.
  • LinkedIn gibi sayfalara üye olun ve sürekli iş tekliflerini değerlendirmeniz gerekmektedir.

Önemli Not: Bir iş teklifi almak için eyaletten eyalete değişen daha ayrıntılı başka koşullar da vardır. Kanada farklılık gösterebilir. Danışmanlarımızdan tavsiye ve rehberlik alarak bu yolu daha kısa ve daha hızlı hale getirmenizi öneririz.

BİT programı ile Kanada çalışma vizesi almak

ICT, Transfer Şirketi-İçi anlamına gelir ve şirket içi transfer anlamına gelir. Uzmanların ve üst düzey çalışanların katıldığı bir göçmenlik programıdır. Uluslararası şirketler, şirketin takdirine bağlı olarak geçici olarak şubede bulunabilirler. Bu vizenin geçerlilik süresi bir yıldır. Bu bir uzantıdır.

OWP programıyla Kanada çalışma vizesi almak

OWP, açık çalışma izni anlamına gelir ve açık çalışma izni anlamına gelir. Bu göç programına göre, turist veya öğrenim vizesi gibi diğer vizelere sahip olanlar Kanada’da bulunuyorlarsa, gerekli şartları taşıyorlarsa vizelerini bu vizeye değiştirebilirler. Bu vizeyle Kanada’daki herhangi bir işveren için çalışabilirsiniz. Bu vizenin geçerlilik süresi bir yıldan üç yıla kadar olup, süresi koşullarınıza göre belirlenmektedir.

 • Önemli Not: Bu vizeyi almanın temel koşulu Kanada’da olmaktır. Öncelikle Kanada’ya başka bir yoldan giriş yapıp daha sonra bu vizeye başvurmalısınız.

PGWP programıyla Kanada çalışma vizesi almak

PGWP kelimesinin kısaltmasıdır. Mezuniyet sonrası çalışma izni anlamına gelir. Öğrencilerin mezun olduktan sonra çalışmalarına izin verilmektedir. Ülkedeki yabancı öğrencilerin çoğu Kanadalı mezunlardır. Bu program ile çalışma vizesine başvurabilirler.

 • Önemli Not: Mezuniyet sonrası çalışma izni vizesi, iki yıllık uzatılamaz bir vizedir ve mezunların bu vize süresi boyunca iş bulması veya Kanada’yı terk etmesi gerekir.

Daimi ikamet iznine sahip dört ana iş göçmenliği programı

1- Vasıflı işçi veya federal uzman işgücü (Federal Nitelikli İşçi Programı)

Nitelikli işçilerin Kanada’ya göç etmesi ayrıcalıklı bir programdır. Bilimsel veya teknik alanlarda yeteneği olanlar ülkeye gidebilir, Kanada’ya göç edebilir ve bu ülkede daimi ikamet hakkının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 • Önemli Not: Bu sistem aracılığıyla Kanada’ya göç edenler istedikleri bu ülkenin herhangi bir yerinde yaşayabilirler. Bahsettiğimiz gibi bu kişilerin sistemdeki özelliklere sahip olması gerekmektedir.

CRS skorlamasında ise her kişi yeteneklerine göre bu sistemde puan kazanılıyor. 76 ve üzeri puan alabilenler CRS’de kazanabilir, İşgücü Programı aracılığıyla Kanada’ya göç etmeye hak kazananlar federal uzmanlardır ve bekleme listesine girebilirler. Daha sonraki aşamalarda da en yüksek puana sahip kişiler bekleme listesinden çıkarılır ve kendilerine davetiye düzenlenir.

CRS tablosu 

Şimdi puanlama sisteminin tüm faktörlerini kontrol edebilirsiniz.

 • Yaş (toplam puan 12): 18 ila 35 yaş arası kişiler en yüksek puanı alır ve yaş aldıkça puanınızı azaltır.

 • Eğitim (toplam puan 25): Bu bölümde puan alabilmeniz için öncelikle belgelerinizin yetkililere onaylatılması gerekmektedir. Kanada yargı yetkisi, değerlendirme, eşitleme ve ardından derecelerin değerine göre eğitiminiz için puan alabilirsiniz.

 • İş deneyimi(toplam puan 15): Dereceniz ile ilgili en az bir yıllık iş tecrübesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu bir yıl tam zamanlı (haftada 30 saat) ve sürekli olmalıdır. Ne kadar çok tecrübeye sahipseniz o kadar çok puan kazanırsınız.

 • Dil becerileri(toplam puan 28): İngilizce veya Fransızca diline hakim olmak bu sistemin bir gereğidir. Minimum dil puanı IELTS 6’nın veya dil sınavlarındaki eşdeğerinin kabul edilebilir.

Önemli Not :Ekspres Giriş programında şunları yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın:

Dört dil becerisi (okuma, yazma, konuşma, dinleme) 6 ve üzeri puan kazanabilir. 6 puanın altındaki puanlar Ekspres Giriş sistemine katılamayacaktır.

 • Çevreye uyumluluk(toplam puan 10): Eşinin İngilizce bilmesi, akrabalarının Kanada’da bulunması veya bu ülkedeki iş deneyimi size bu departmanda puan kazandırabilir.

 • İş teklifi(toplam puan 10): Bu göçmenlik programına katılmak için Kanada’dan iş teklifi almanıza gerek yoktur. Ancak buna sahip olmak puanınızı artıracaktır.

Önemli Not: Federal Vasıflı İşçiye benzer olarak Quebec eyaletine özel ve puanlamanın detaylarında yer alan Quebec Nitelikli İşçi (QSWP) adında bir program da bulunmaktadır.Bu programdan biraz farklıdır. Örneğin, Quebec eyaletinde Fransızca konuşulmaktadır, bu programa kabul edilmek için bir dereceye ihtiyacınız vardır. Fransızca diline sahip Fransızca bilginiz varsa danışmanlarımızla görüşerek Quebec Skill Worker programının tüm ayrıntılarını öğrenebilir ve koşullarınızı değerlendirebilirsiniz. 

Nitelikli Ticaret veya Federal Teknik Uzman Programı (Ticaret Nitelikli Federal)

Bu program uzman işgücü programına benzer olup aralarındaki tek fark bu programın vurgusu göçmenlik başvuru sahiplerinin teknik özellikleri üzerinedir. Yani bu program Kanada’da çalışacak teknik personel alımı için geliştirildi. Ve katılan adaylar yukarıdaki programda olduğu gibi puan alırlarsa önceliklli olacaklardır. Bu programdaki puanlama sistemi federal sistemden biraz farklıdır ve bazı programlarda daha katı ve bazı durumlarda daha kolaydır. Örneğin minimum dil puanı bu programa katılmak için IELTS puanı 5’tir ancak minimum iş deneyimi iki yıldır.

Bu sistemde kişinin eğitimin gerçekleştirilebilmesi için gerekli becerilere sahip olması gerekmektedir. İşi bulmak ve yapılan çeşitli testlerle yeterlilik düzeyini doğrulamalı ve özgeçmiş tamamlanmalıdır.

Önemli Not: Bu program aracılığıyla harekete geçebilmek için iş teklifi almak gerekmektedir.

Kanada Deneyim Sınıfı (Kanada Deneyim Sınıfı)

Bu ünlü program, ülkede en az bir yıllık çalışma tecrübesine sahip olanlar içindir. Diyelim ki önce eğitim vizeniz, ardından da geçici çalışma izni vizeniz var. Bir yıl boyunca bunun üzerinde çalışabilirsiniz.

 Şartları ise:

Kanada iş deneyimi programını kullanarak geçici ikametinizi kalıcı ikametgahınıza dönüştürebir veya örneğin Kanada’ya bir yıllık iş teklifi vizesiyle, ardından bir yıllık iş teklifi vizesiyle gidebilirsiniz. Bu program aracılığıyla Ekspres Giriş sistemine katılarak geçici çalışma kalışınızı kalıcı kalışa dönüştürebilirsiniz.

Aslında, eğer bir şekilde Kanada’da bir yıl boyunca yasal olarak çalışmayı başarabilirseniz, Daimi ikamet ve ardından bu ülkenin pasaportunu almak için büyük bir şansınız olacaktır.

Kanada iş deneyimi programının temel koşulunun Kanada’da bir yıllık iş deneyimine sahip olmak olduğunu ancak yüksek dil seviyesi gibi başka koşulların da bulunduğunu lütfen unutmamalısınız.

Kanada deneyimi yöntemini kullanan adayların aşağıdaki niteliklere sahip olmaları gerekir:

Maddi imkanlar yoksa

Aynı işverenden geliyorsanız Skill Worker Canada ve Skill Trade Canada programlarında Kanada’dan iş teklifi almalı, maddi kaynak sağlamaya gerek olmayacaktır.

(İl Aday Programları-Kanada’ya göç için 4 il programı) Kanada’ya en popüler göçmenlik programlarından biri!

Bu program, ihtiyaçlara göre Kanada’nın farklı eyaletlerinin yabancı işgücünü çekmek için tasarlanmıştır. Bu programda ayrıca puan sistemi bulunmaktadır. Vergi maliyetleri vardır ama şartları ilden ile ve işten işe değişmektedir. Diğer programlardan farklıdır ve bazen daha kolay koşullara sahip olabilir.

Eyalet göçmenlik programıyla Kanada’ya gittiğinizde kaç yıl orada kalmalısınız?

Gitmek için zorlayıcı koşullar olmadığı sürece aynı ilde yaşamak ve çalışma imkanı bulabilirsiniz. Bu göç planının kapsamlı ayrıntılarını ve Kanada eyaletlerinin yüksek çeşitliliğini göz önünde bulundurarak daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

Kanada’da Aile üyeleri ile birlikte çalışma izni

Kanada çalışma vizesi alırsanız kendinizi (eşinizi ve çocuklarınızı) yanınıza alabilir ve ayrıca çocuklarınızı da Kanada’ya götürebilirsiniz. Bu ülkede ücretsiz eğitim alma imkanına sahip olmakla birlikte eşinizin de çalışmasına izin verilecektir.

Kanada’daki geçici çalışma ikametgahının kalıcı ikametgahına dönüştürülmesi

En az bir yıl sonra Kanada’da göçmenlik programlarıyla çalışabilirsiniz. Sistemdeki Federal Beceri Çalışanı, Kanada İş Deneyimi veya Federal Beceri Ticareti gibi diğerleri Ekspres Giriş puanlamasına ve Kanada’da bir yıllık iş tecrübeniz olduğu için, bu konaklama sistemini kabul ederek kabul edilme şansınızı yüksektir. Kalıcı olarak veya Kanada’da 3 yıl boyunca geçici bir çalışma ikametinde ve daha sonra da çalışabilirsiniz. Sonrasın da Daimi ikamete hak kazanabilirsiniz.

İstihdam Göçmenliği yoluyla Kanada pasaportunun kaybedilmesi durumunda

Vize olmadan, vize olsa bile size varışta Kanada pasaportu vermeyeceklerdir. Kanada pasaportu almak, zamanın geçmesine bağlı koşulları içerir. Ancak genel olarak Kanada pasaportu almanın yolu geçici ikametten ikamete doğru başlamıştır. Bu sürecin süresi yaklaşık 5 yıl veya daha fazla sürebilir.