netherlands.pngHollanda'da çalışma göçü 

Çalışma ve yaşam göçü için diğer çekici bir hedef ise Hollanda’dır. Bu Avrupa ülkesi, istikrarlı ekonomik koşullar ve yüksek refah seviyesi yaratmasıyla dünya üzerindeki en mutlu on ülke arasında kabul edilir ve bu ülkeye göç etmenin önemli nedenlerinden biridir.

Bu makalede okuduklarınız:

Hollanda’da çalışmanın nedenleri

 • Enflasyonun ve maliyetlerin mantıksız artışının olmamasına neden olan istikrarlı ekonomi ve dengeli finansal piyasalar
 • Bu ülkedeki vergiler diğer Avrupa ülkelerinden daha düşüktür
 • Bu ülkenin nüfusunun yaklaşık %25’i yabancı azınlıklardan oluşur ve bu da toplumun yabancı göçmenlere yüksek kabulü anlamına gelir.
 • Bu ülkenin neredeyse tüm insanları İngilizce’yi bilmektedir.

Hollanda’daki genel çalışma koşulları

Normalde, Hollanda’da çalışma saatleri sabah 9’dan başlayıp öğleden sonra 5 veya 6’ya kadar devam eder. Bu nedenle, haftada 36 ila 40 saat çalışabilirsiniz ve haftalık çalışma saatiniz 60 saatten fazla olmamalıdır. Hollanda’da çalışmanın ilginç bir yanı, bu ülkede insanların iş-yaşam dengesine büyük önem vermesidir. Bu, çalışanların çalışma saatleri sonrasında çalışmaması ve işverenlerin bunu beklememesi anlamına gelir ve Hollanda yasalarına göre işverenlerin iş gücünden Pazar günleri çalışmasını istemesi mümkün değildir.

Hollanda’ya iş göçü yöntemleri

 • Düzenli iş göçü
 • Mevsimlik işgücü olarak göç
 • Yüksek nitelikli iş gücü olarak göç
 • Şirket içi transfer yoluyla göç
 • Hollanda iş arayan vizesi ile göç etmek
 • Mezuniyet sonrası iş izni

İşgücü olarak göç

 Dünya çeşitli ülkelerinden gelen çoğu vatandaş, Hollanda’ya işgücü olarak göç edebilir ve burada çalışabilir. Bu şekilde göç etmek, sözleşmenizin uzunluğuna bağlı olarak bir ila beş yıl süreli geçici oturum almanıza yol açar. Hollanda’ya göç etmek için üç önemli koşul (basit işgücü olarak):

 • İş teklifi Bu göç yönteminin ana koşulu bir iş teklifi almaktır. İş teklifi, Hollandalı bir işveren tarafından sunulmalıdır ve bu işveren aynı zamanda işi önceden teklif etmek için gerekli onayları da almalıdır.

 • Sponsor Hollanda’ya İş Teklifi ile göç ettiğinizde, bir sponsorunuz olması gerekir, bu sponsor genellikle size iş teklifi ve maaş garantisi sunan aynı işverendir.

 • Asgari ücret İşveren ile iş gücü arasındaki sözleşmede, iş gücü için belirlenen asgari maaş miktarı belirtilir ve 21 yaşından büyük iş gücü için bu miktar Hollanda’daki asgari standart maaş miktarından düşük olmamalıdır (günlük 92 avro miktarı).

Hangi işverenler yabancı işçi çalıştırabilir

Hollandalı işverenler için yabancı işçi çalıştırmak kolay değildir. İstediği iş pozisyonu için Hollanda vatandaşı veya Hollanda’da ikamet eden işçileri aramaları gerekir. Bu amaçla, işlerini en az üç ay süreyle ülkenin önemli gazetelerinde ilan etmelidirler. Uygun bir kişiyi bulamadıktan sonra, istedikleri kişiyi AB üye devletlerinde aramaları ve son olarak hala başarılı olamazlarsa, diğer ülkelerden işçi almak için izin almalıdırlar. Bu nedenle, Hollanda’da böyle bir iş bulma şansı çok kolay olmayacaktır. White Future danışmanları Hollanda’da iş bulmanıza yardımcı olabilir.

Mevsimlik işgücü olarak göç

Bu tür göç, özellikle Hollanda’nın tarım alanlarında çalışmayı amaçlayanlar içindir. Bu vizenin süresi 6 aydır ve yasaya göre, konaklama süresinin sona ermesinden sonra sahibi vizenin uzatılması veya dönüştürülmesi için başvuramaz ve Hollanda’yı terk etmelidir.

Yüksek nitelikli işgücü olarak göç

 Hollanda, yüksek niteliklere ve deneyime sahip işgücüne yüksek değer verir ve bu ülkenin ekonomik ve sosyal büyümesine katkıda bulunabilir. Hollandalı işverenler, bu kişileri işe almak için gazetelerde ilan vermek zorunda değildir ve bu kişileri doğrudan işe alabilirler. Bu vize ile aldığınız oturum izni aynı zamanda bir ila beş yıl süreli oturum iznidir. Yüksek nitelikli işçi olarak işe alınabilecek kişilerin koşulları:

 • Nadir ve özel alanlarda uzmanlık ve becerilere sahip olmak
 • Bilgi teknolojisi ve bilim alanlarında uzmanlık ve becerilere sahip olmak
 • Yüksek lisans veya doktora düzeyinde yüksek öğrenim
 • İlgili alanda iş deneyimi
 • Ayda en az 3000 avro değerinde bir iş sözleşmesi imzalamak Önemli not: Yüksek nitelikli işgücü olarak işe alınmak için bir sponsor ve bir işveren de gereklidir ve bu işveren ya bir gerçek kişi ya da Hollanda’daki bir araştırma enstitüsü olabilir. Ancak ana nokta, bu kişi veya kuruluşun Hollanda Göç ve Vatandaşlık Hizmeti (IND) tarafından onaylanmış olması gerektiğidir.

Şirket içi transfer yoluyla göç

 Bu göç yöntemi, Avrupa Birliği dışındaki şirketlerde çalışan ve şimdi şirketlerinin Hollanda’daki bir şubesine transfer olmayı amaçlayanlar için özeldir. Bu şekilde göç edenler aynı zamanda nitelikli işgücü olarak da bilinir ve belirli koşulları karşılamalıdır. Şirket içi transfer ile göç edenlerin koşulları:

 • Konum Vize başvurusu sırasında kişi, Avrupa Birliği üye devletleri dışındaki bir ülkede yaşamalıdır.
 • İş deneyimi Ana şirkette veya başka bir şubede en az üç ay iş deneyimine sahip olmalıdır.
 • Yönetim geçmişi Şirketin yöneticilerinden veya gerekli parçalardan biri olmalıdır.
 • Hollanda’daki şirket geçmişi Hollanda’daki şubenin şirket içinde ihlal olmamalı ve sürekli ekonomik faaliyeti olmalıdır.
 • Haklar Transfer edilen çalışanın aldığı maaş, nitelikli çalışanların asgari maaşından düşük olmamalıdır.

Hollanda’da iş arayanlar için vize

İş arayan vizesi, uygun kişilerin hedef ülkeye seyahat edebilmeleri ve kalmaları sırasında iş arayabilmeleri için geçici bir izin sağlayan bir vizadır. Hollanda, diğer bazı ülkelerin aksine, iş arayan vizesi verirken çok sıkıdır ve neredeyse sadece doktora derecesine sahip yüksek uzmanlaşmış kişiler başvurabilir.

Mezunlar için özel iş arama vizesi

Hollanda, bu ülkede mezun olan öğrencilere bir yıl süreyle iş arama vizesi verir ve bu mezunlar bu bir yıl içinde akademik alanlarıyla ilgili bir iş bulabilirlerse maaş alırlar. Hollanda’da kalabilirler.

Hollanda’daki iş izinlerinin türleri

Sponsorunuz veya işvereniniz, vizenizi almak için ilk adımı atan kişidir. Çünkü sizin için bir iş izni alması onun görevidir ve ardından bu iş iznine dayanarak Hollanda’da bir iş vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. TWV iş izni: Bu, işverenin sizin için talep ettiği iş iznidir ve bunun temelinde Hollanda konsolosluğuna başvurup bu ülkeye giriş vizesi olan MVV’yi alabilir ve ardından Hollanda’ya girdikten sonra bu ülkenin göçmenlik bürosuna giderek izin alabilirsiniz. GVVA iş izni ve oturum izni: Bu tür bir iş izninde, göçmenlik bürosuna gitmekten muaf olursunuz ve işveren iş ve oturum iznini almıştır.

Hollanda’daki geçici konaklama süresinin süresi

Hollanda iş vizesi genellikle bir ila üç yıl için verilir ve beş yıla kadar uzatılabilir.

Hollanda’da iş arama yöntemleri:

 • Hollanda’daki özel iş arama sitelerinde arama yapabilirsiniz: https://www.werk.nl/ Başka bir iyi yol, yabancı işçi çalıştırabilecek şirketler ve işverenlerle doğrudan iletişim kurmaktır. Bu şirketlerin ve işverenlerin listesini Hollanda Göçmenlik Ofisi (IND) web sitesinde görebilirsiniz.

Hollanda’da bilgi tabanlı işlerin popüler pazarı

Hollanda’da en popüler işler listesinde birçok iş bulunabilir, ancak bilgi tabanlı ekonomi alanında yer alan işlere önem verilmektedir. Bu alanla ilgili olan çoğu kişi, nitelikli işgücü göç vizesi aracılığıyla elde edilir. Bilgi tabanlı ekonomi alanındaki bazı işler:

 • Tüm mühendislik branşları
 • Bilgi ve iletişim teknolojisi uzmanları
 • Tüm yönetim alanları

Hollanda’da refakatçi vizesi

Hollanda’ya iş vizesi ile göç eden bir kişi, eşini ve 18 yaşından küçük bekâr çocuklarını yanında getirebilir. Eşinizin Hollanda’da bir iş izni olabilir ve çocuğunuz ücretsiz eğitimden yararlanabilir.

Hollanda’da iş göçü yoluyla kalıcı oturma ve pasaport alma

 Belirtildiği gibi, Hollanda’ya iş göçü yöntemlerinin tümü geçici ikametle başlar. Çalışmaya devam ederseniz, beş yıl sonra kalıcı oturum için başvurabilirsiniz ve beş yıl boyunca kalıcı oturum hakkınız olduğunda, Hollanda pasaportu için başvurabilirsiniz.