Almanya Ausbildung

Almanya da Ausbildung Şartları

Almanya’da birçok genç çıraklık sistemi aracılığıyla iş piyasasına giriyor ve her yıl Alman şirketlerinde 500.000’den fazla yeni çıraklık sözleşmesi imzalanıyor. İleri eğitim için yabancı bir ülkeye göç edenlerin çoğunluğunun amacı, eğitimlerini tamamladıktan hemen sonra çalışmaya uygun hale gelmektir. Bu kurslara katılım, başvuranların üç yıllık programdan sonra yetenekli ve deneyimli esnaf veya profesyoneller olarak mezun olmalarını sağlar. Alman Ausbildung hakkında daha fazla bilgi için bu ülkenin resmi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Almanya, çalışmak ve okumak için en uygun Avrupa ülkelerinden biridir ve bu ülkede yaşamak size kabul edilebilir ve yüksek düzeyde bir refah ve yaşam sağlayabilir. Almanya dünyanın en gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerinden biridir ve bu ülkede çalışmak, okumak ve yaşamak her zaman kendine has bir çekiciliğe sahip olmuştur. Almanya, iş veya eğitim fırsatları arayan insanları her zaman destekler.

Almanya’ya göç etmenin yollarından biri mesleki eğitim vizesi almaktır. Almanya’da çalışmak ve aynı zamanda eğitim almak istiyorsanız, sizin için en iyi yol Ausbildung aracılığıyla göç etmektir. Beyaz Gelecek Danışmanlık kabulünüzün tüm aşamalarında sizlerle birlikte olacaktır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ausbildung nedir?

Ausbildung, teorik bilgi ve pratik deneyimi bir arada sunan bir mesleki eğitim programıdır. Bu kursta, gerekli teorik bilgiyi öğrenecek ve seçtiğiniz alanda ihtiyaç duyulan becerileri edineceksiniz. Ayrıca, eğitiminizin yanı sıra büyük şirketlerde çalışıp deneyim kazanacaksınız.

 • Ausbildung döneminde, seçtiğiniz alana göre bir maaş alacaksınız.
 • Kursunuzu başarıyla tamamladıktan sonra, dünya çapında tanınan bir sertifika alacaksınız.
 • Seçtiğiniz alana bağlı olarak kurs süresi 2 ile en fazla 3 yıl arasında olacaktır.

Mart 2022’den itibaren Almanya, AB vatandaşı olmayan kişilerin Ausbildung kurslarına katılmasına izin verdi. Bu nedenle, Ausbildung programına katılmak için gerekli koşullara sahip kişiler bu ülkeye kolayca göç edebilir.

Ausbildung koşulları yaş bakımından iki gruba ayrılır:

 • 25 yaş üzerindeyseniz öncelikle istediğiniz mesleki eğitim kursunu bulup işverenle sözleşme imzalamalı ve ardından vize almak için gerekli adımları atmalısınız.
 • 25 yaşın altındaysanız istediğiniz mesleki eğitim kursunu bulup işverenle sözleşme imzalamanın yanı sıra maddi yeterlilik sağlayıp ve en az B2 değeri Almanca dil bildiğiniz durumda aldığınız 6 aylık vize ile Almanya’ya gidip Ausbildung programını arayabilirsiniz.

Ausbildung kurslarının türleri

Genel olarak iki Ausbildung programı vardır:

 • Duale (İkili) Ausbildung

Bu kategori eğitim alacağınız ve aynı zamanda çalışacağınız kursları ifade eder. Seçtiğiniz kursa göre eğitim ve çalışma süreniz farklı olacaktır. Örneğin, haftada üç gün çalışıp iki gün teorik eğitim alabilir ya da bir ay teorik eğitim alıp üç ay çalışabilirsiniz. Bu kategoride çalışmanız karşılığında aylık maaş bulunmaktadır.

 • Schuliche Ausbildung

Bu kategori yalnızca eğitim amaçlı kurslar içindir ve bu kursta çalışmaz ve yalnızca eğitim alırsınız. Bu kategoride maaş almazsınız. Sadece sağlık alanında eğitim sunulan programlar için bir istisna vardır. Sağlık alanında eğitim alan kursiyerler belirli bir süre hastane veya diğer sağlık kuruluşlarında çalışır ve bunun karşılığında maaş alırlar.

Not: Üniversite eğitimi ve bir şirkette çalışma deneyimini bir arada sunan Duale Studium kursu da vardır ve sonunda lisans diplomasıyla birlikte profesyonel yeterlilik belgesi verilir.

Bu kursun tamamlanması kalıcı oturma izni sağlıyor mu?

Ausbildung kursunuzu tamamladıktan sonra kursunuzu tamamladığınız şirkete kabul edilme olasılığınız fazlasıyla yüksektir. Bununla birlikte sahip olduğunuz sertifika ile Almanya’da iş arayabilirsiniz veya kurs bitiminde bir yüksek eğitim kurumuna kayıt yaptırabilirsiniz.

Ne kadar finansman gerekiyor?

Ausbildung arama vizesine başvuran kişiler, Almanya’da kaldıkları süreye eşdeğer mali kaynak sağlamalıdır. Ancak kişi katılmak istediği Ausbildung kursunu Almanya’ya giriş yapmadan önce bulmuşsa ve işverenle kişinin asgari aylık maaşının 900 euro civarında olduğuna dair sözleşme imzalamışsa maddi yeterlilik sağlamasına gerek kalmayacaktır.

Bununla birlikte size bir yıl boyunca ayda 800 Euro veren bir sözleşmeniz varsa, aradaki farkı bir yıllık maddi kaynak miktarı olarak büyükelçiliğe ibraz etmeniz gerektmektedir.

Ausbildung kursuna başvuru yapabilmek için gerekli belgeler ve koşullar nelerdir?

 • Ausbildung arama vizesi başvuru sahipleri en az 18 yaşında olmalıdır.
 • En az B2 seviyede dil sertifikası
 • Almanca tercümesi olan ve Anerkennung sertifikasına sahip onaylı bir diploma
 • Özgeçmiş
 • Motivasyon mektubu
 • Pasaport

Ausbildung’a hangi mesleki eğitimler dahildir?

300’e yakın disiplin için Ausbildung kursu almak mümkündür ancak Ausbildong vizesi alma yönteminin her alan için farklı olduğunu belirtmek gerekir. Bu kursları tamamlayarak Alman iş piyasasına üniversite eğitimine göre çok daha hızlı girebilirsiniz. Eğitiminizin yanı sıra çalışacak ve bunu karşığında maaş alacaksınız. Ayrıca kurs süreniz üniversite eğitimine göre çok daha kısadır.

Ausbildung kurslarında birçok işveren yol masraflarını karşılamakta ve hatta size konaklama sağlamaktadır.

Ausbildung kursuna kabul edilen kişiler işverenle olan sözleşmesi süresince vize alacaktır.

Ausbildung kurslarında aileye (eş ve çocuk) katılmak da mümkündür.

Ausbildung alma olasılığı yüksek olan ve iyi maaş ve yan haklara sahip olan bazı alanlar şunlardır: hemşirelik, otel yönetimi, IT ve bilgisayarla ilgili alanlar, mühendislik vb.

Hangi hizmetleri sunuyoruz?

Ausbildung kursu için her alanın kabul alma sürecinin kendine has koşulları ve adımları vardır. Başvuru yapılmadan önce evrakların tamamen hazır olması gerekmektedir. Uygun bir özgeçmiş ve motivasyon mektubu dikkatle sunulması gereken belgelerdir. Her şeyden dikkate alınacak ilk belge motivasyon mektubunuzdur, işveren kursa ve işe uygun olup olmadığınıza motivasyon mektubunuz yoluyla karar verir.

Ayrıca görüşmelerinizde yanınızda olacağız ve uyulması gereken tüm noktaları size anlatacağız. Başvurunuzun tüm aşamaları ekibimiz tarafından yapılacak ve Almanya’da gerekli onayları yapacağız ve göçünüzün başlangıcından sonuna ve Almanya’ya ulaşmanıza kadar yanınızda olacağız.

Daha fazla bilgi ve tavsiye için bizimle iletişime geçin.

Beyaz Gelecek Danışmanlık  gerekli belgelerin hazırlanması, özgeçmiş hazırlanması, motivasyon mektubu yazılması, başvuruların yapılması ve görüşmelerde destek olma, vize başvurusu gibi tüm işlemlerinizi profesyonel bir ekip ile yürütecektir.

Almanya Ausbildung