Hollanda Göçmenlik

Hollanda Göçmenlik Şartları

2023’te Hollanda’ya göç etmek, ekonomik koşullar ve sosyal refah nedeniyle dünyanın her yerinden birçok hayrana sahip. Hollanda eğitim sistemi ücretsiz olmasa da birçok kişi bu ülkede okuyor çünkü Corona virüsünün sona ermesinin ardından Hollanda’da işsizlik oranı 2023’te %3,4’e ulaştı. İşgücü piyasasının iyi koşullarına ek olarak, Hollanda üniversiteleri genellikle öğrencileri staj yaparak hazırlar. Elbette eğitim dışında Hollanda’ya girmenin başka yolları da var ama son yıllarda en popüler yol eğitim yöntemi oldu.

Hollanda’ya göç etmenin pek çok farklı yolu vardır ve bunların başlıcaları eğitim, çalışma ve yatırımdır. Kesinlikle Hollanda’ya göç etmeye karar verirken bu yolların her birinde Hollanda’da ikamet etme koşullarını kontrol ettikten sonra şartlarınıza göre en uygun yöntemi seçmelisiniz. Her güzergâhın sunduğu Hollanda’daki ikamet koşullarına göre, Hollanda’ya göç etmenin en kolay yolu olarak yenilik veya iş gibi bazı yollar seçilebilir. Hollanda’da vize almanın yolları hakkında daha fazla bilgi almak için ülkenin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vize türleri: Hollanda da Schengen bölgesi ülkelerindendir. 90 günden daha kısa süre Hollanda’da bulunmak isterseniz Schengen vizesine başvuru yapmalısınız. Schengen ülkesi vatandaşları vize almadan bu ülkelerin sınırları içinde seyahat edebilirler.

90 günden fazla süre Hollanda’da kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşları uzun süreli Hollanda vizesine (MVV) başvuru yapmalıdır. Hollanda’da yaşayan bir işverenden iş teklifi aldığınız durumda oturma izni ve MVV vizesine başvuru yapmalısınız.

İyi eğitim almış bir birey olarak Hollanda’da çalışmak istiyorsanız uygun gereksinimleri karşıladığınız durumda iş arama vizesi ile Hollanda’da gidebilirsiniz. Bu vize ile 1 yıla kadar Hollanda’da iş arayabilir veya iş kurabilirsiniz. Bir girişimci olarak Hollanda’da iş kurmak istiyorsanız iş kurmak için verilen 1 yıllık oturma iznine başvuru yapabilirsiniz. Bir yıllık süreç içerisinde bir ürün veya hizmet sağlayan işinizi kurmanız gerekmektedir. Bir yılın sonunda serbest meslek sahibi yabancı uyruklu vatandaş olarak oturma izninizi uzatabilirsiniz.

Yabancı bir yatırımcı olarak Hollanda’da 3 yıla kadar geçerli oturma izni alabilirsiniz. Böyle bir durumda en az 1,250,000 euro yatırım yapmalısınız. Serbest meslek sahibi olarak gerekli koşulları karşıladığınızda Hollanda’da çalışabilirsiniz. Mesleğinizin Hollanda’da ihtiyaç duyulan bir alanda olması gerekmektedir. Ayrıca gereken en az gelir seviyesini karşılamalısınız.

Hollanda’da öğrenci oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları Hollanda’da bulunan bir yüksek eğitim kurumundan kabul almış ve kaydını yaptırmış olmalıdır.

Hollanda dili: Hollanda’daki birçok insan İngilizce konuşsa da, özellikle orada uzun süreli çalışmayı veya eğitim almayı planlıyorsanız, Felemenkçe (Hollanda ana dili) öğrenmek yine de faydalıdır. Birçok üniversite ve işveren, belirli bir düzeyde Hollandaca yeterliliği istemektedir, bu nedenle dili öğrenmek için zaman ayırmanız faydanıza olacaktır. Ayrıca belirli bir süre ikamet ettikten sonra vatandaşlık alabilmeniz belirli seviyede Felemenkçe dil becerisine sahip olmalısınız

Eğitim: Hollanda’nın güçlü bir eğitim sistemi vardır ve birçok uluslararası öğrenci Hollanda’da eğitim almayı tercih eder. Hollanda’da eğitim almanız için öğrenci vizesine başvurmanız ve Hollanda devleti tarafından tanınmış bir kurumdan kabul almanız gerekir. Hollanda’da üniversite eğitimi ücretlidir, kişi durumuna göre burs fırsatlarından faydalanabilir.

Hollanda’da eğitim alan üniversite öğrencileri eğitim döneminde 16 saate kadar, yaz tatilinde ise tam zamanlı olarak çalışabilirler.

Yaşam maliyeti: Hollanda’da yaşam maliyeti, özellikle Amsterdam ve Rotterdam gibi büyük şehirlerde nispeten yüksek olabilir. Bütçenizi planlarken konaklama, ulaşım ve yemek giderlerini hesaba katmalısınız.

Kültürel farklılıklar: Hollanda kültürü alışık olduğunuzdan farklı olabilir, bu nedenle kültürel farklılıkların farkında olmak ve bunlara saygı duymak önemlidir. Hollandalılar açık sözlü olmalarıyla tanınırlar.

Çalışma

Hollanda’da çalışmak ve bu ülkenin işgücü piyasasında yer almak için önce bir çalışma vizesi almalısınız. Hollanda çalışma vizesi alabilmek için, başvuru sahiplerinin Hollanda’da kaldıkları süre boyunca geçim masraflarını karşılayacak bir mali yeterlilik sunmaları gerekir. Ayrıca başvuru sahibi, Hollandalı işvereninden bir davet mektubu ile akademik ve profesyonel özgeçmişini de sunmalıdır. Başvuru sahibi, diğer belgelerle birlikte Hollanda’daki ikamet adresinin yanı sıra doldurulmuş vize başvuru formu ve seyahat sigortası sağlamalıdır.

Bir yabancı ülke vatandaşı olarak Hollanda’da çalışabilmek için farklı vize türleri vardır. Durumunuza uygun olan vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yatırım

Yatırım, Hollanda’ya göç etmenin en kolay yollarından biridir. Bu yöntem ile Hollanda vatandaşı olma hakkı elde edebilirsiniz. Hollanda hükümeti, yabancı yatırımcıları çekmek amacıyla birçok kolaylık sağlamaktadır. Yabancı ülke vatandaşları Hollanda’da yatırım yaparak ve bir iş planı uygulayarak 3 yıllık oturma izni alabilirler.

Yatırımcılar bu ülkede 3 şekilde yatırım yapabilirler:

– Hollanda’da şirket kaydı

Hollanda’da şirket kaydı için başvuranlar, bir iş kurmak için iş ve ekonomik planlarını sunmalıdır. Bu iş planı ekonomik gerekçelere sahip olmalı ve iyi bir karlılığa sahip olmalıdır. Hollanda’da şirket kaydı açmak bir puanlama sistemine dayanmaktadır. Puanlar, başvuru sahibinin özgeçmişine, iş ve mesleki deneyimine, yatırım miktarına ve yaşına göre verilir. Hollanda’da bir şirketi kaydettirmek için başvuru sahibi en az 1.250.000 Euro yatırım yapmalıdır.

– Hollanda’da emlak satın almak

Yatırımcıların emlak alımı yoluyla Hollanda’da yatırım yapmaları mümkündür ancak Hollanda’da mülk satın almaları Hollanda vatandaşlığı ve oturumu kazanmalarını sağlamaz ve bir yatırımcı bir Avrupa ülkesine ancak gayrimenkul satın alarak yatırım yapabilir. bir mülk.

– Start-up Vizesi

Hollanda hükümeti, kârlı ve mali sirkülasyonu iyi olan yaratıcı ve yeni projeleri desteklemektedir. Bu yaratıcı fikirler ve iş planları Hollanda hükümeti tarafından onaylanırsa başvuru sahibi bu ülkede ikamet başvurusunda bulunabilir. İş fikrinin Hollanda’da tecrübeli ve güvenilir bir kurum tarafından desteklenmesi gerekmektedir.

hollanda göçmenlik danışmanlık

Hollanda Eğitim Danışmanlık

Hollanda üniversiteleri gelişmiş bir eğitim sistemine ve küresel sıralamalara ve gelişmiş eğitim ve öğretim olanaklarına sahiptir. Bu ülkedeki 17 üniversitenin tamamı dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasındadır. Bunlardan 6’sı dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Hollanda’da, uluslararası öğrencilere eğitimlerinin ardından çalışma hayatına girebilmeleri ve eğitim aldıkları dönemde masraflarını karşılayabilmeleri için yarı zamanlı çalışma izni verilir. Tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışabilirsiniz.

Mezuniyet sonrası öğrencilerin iş aramak için bir yıla kadar süreleri vardır. Bu süre içinde eğitim alanlarıyla ilgili bir iş buldukları durumda Hollanda’da çalışabilir ve belli süre sonra kalıcı oturma izni alabilirler.

Evlilik yoluyla Hollanda’da oturma izni almak:

Hollanda’da ikamet almanın en kolay ve uygun yolu, bu ülkenin vatandaşıyla evlenmektir. Başvuru sahibinin bir Hollanda vatandaşı ile evliliği, resmi sicile resmi ve yasal olarak kaydedilmelidir. Başvuru sahibi, bu evliliğin sadece bu ülkede ikamet elde etmek amacıyla yapılmadığını ve bu evliliğin karşılıklı sevgi ve bağlılık temelinde yapıldığını kanıtlamak zorundadır. Hollanda’da eşcinsel evlilik de mümkündür ve reşit olan kişiler birbirleriyle evlenebilirler. Hollanda vatandaşı ile yapılan evlilik, resmi bir evlilik değilse 3 yıl sonra Hollanda’da daimi ikamete yol açabilir.

Doğum yoluyla Hollanda’da oturma izni almak:

Genel olarak, tüm ülkelerde doğumla vatandaşlık elde etmek 2 genel kuralı takip eder. Toprak yoluyla vatandaşlık ve kan yoluyla vatandaşlık.

Kan yoluyla vatandaşlıkta, bebeğin babası veya annesi aynı ülkenin vatandaşlığına sahip olan kişiye bir ülkenin vatandaşlığı verilir. Dünyadaki çoğu ülke bu sistemi takip ediyor. Toprak yoluyla vatandaşlık, bir çocuk belirli bir ülkenin topraklarında doğarsa, ana-babasının hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın bu çocuğun o ülkenin vatandaşlığını kazanmasıdır.

Hollanda, çoğu Avrupa ülkesi gibi insanlara kan yoluyla vatandaşlık veriyor, bebek Hollanda dışında doğsa bile ebeveynlerinden az birinin Hollanda vatandaşlığına sahi olduğu durumda Hollanda vatandaşlığı almaktadır.

Hollanda’da sanatçılar için ikamet izni almak:

Hollanda’da sanatçı ikametgahı almanın iki yolu vardır: Sanatçı adayı bir işverene bağlı çalışmak için davet mektubu alabilir veya serbest meslek sahibi bir sanatçı olarak bir işverene bağlı olmadan çalışabilir. Sanatçı olarak oturma izni alabilmek için başvuru sahibinin belirli bir gelir düzeyini göstermesi gerekmektedir.